Przedstawiciele AWT i AWT Rekultivace, firm zależnych od PKP Cargo, głosowali podczas zgromadzenia wierzycieli za przyjęciem planu restrukturyzacji OKD, firmy zajmującej się wydobyciem węgla kamiennego w Czechach. Podmiot ten kilka kwartałów temu ogłosił niewypłacalność. Przyjęcie planu restrukturyzacji daje możliwość dalszej współpracy pomiędzy grupą AWT a OKD, m.in. w zakresie świadczenia usług transportowych, bocznicowych i prac rekultywacyjnych. Rozpoczęta restrukturyzacja zapobiegnie też bankructwu OKD, przy założeniu stopniowego wygaszania dotychczasowej działalności przez ten podmiot. Kopalnie mają być stopniowo zamykane do 2023 r.

- Co istotne, za planem restrukturyzacji zagłosowali wszyscy wierzyciele poza klasą skupiającą poprzednich właścicieli OKD. Żaden z wierzycieli świadczących usługi na rzecz OKD, o pozycji w postępowaniu upadłościowym takiej samej jak spółki z grupy AWT, nie zagłosował przeciw planowi - informuje Ryszard Wnukowski z biura prasowego PKP Cargo. Plan restrukturyzacji będzie podlegał jeszcze zatwierdzeniu przez Sąd Okręgowy w Ostrawie, o czym giełdowa spółka poinformuje odrębnym raportem bieżącym.

Niezależnie od zawartego porozumienia, w strukturze przewozów grupy AWT przewozy węgla są stopniowo zmniejszane na rzecz transportu intermodalnego, produktów z branży automotive i chemicznych. Firma widzi w tych segmentach rynku duży potencjał, ma też doświadczenie w ich obsłudze, szczególnie dzięki szybko się rozwijającemu terminalowi w Ostrawie-Paskowie. - AWT staje się także swoistą bramą dla grupy PKP Cargo do Europy Południowej. Wykorzystując bowiem efekt synergii z PKP Cargo realizuje połączenia do największych portów europejskich w trójkącie logistycznym Bałtyk-Adriatyk-Morze Północne - twierdzi Wnukowski.