Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Węgiel

Ukraina rezygnuje z węgla Donbasu

Bloomberg
Kijów poradzi sobie bez węgla z terenów kontrolowanych przez rosyjskich separatystów. Po warunkiem szybkich reform w branży.

„Na niekontrolowanych terenach (Donieck, Ługańsk -red) znajduje się tzw. „nisko lotny" węgiel czyli antracyt i pochodne. On nie ma żadnej wartoœci eksportowej, bowiem 85 proc. wydobywanego w Doniecku węgla może być wykorzystane jedynie w ukraińskiej energetyce - stwierdził Andrij Faworow, dyrektor firmy „Energetyczne zasoby Ukrainy", podała agencja Unian.

Dlatego rezygnacja z węgla Donbasu jest realna i Kijów musi teraz szybko zwiększyć produkcję pršdu ze Ÿródeł alternatywnych - elektrowni jadowych (obecnie wypracowujš ok 55 proc. energii elenktycznej potrzebnej Ukrainie; elektrowni wodnych oraz elektrowni korzystajšcych z innych rodzajów węgla niż antracyt.

- Wtedy import węgla nisko lotnego zmniejszy się do 2,-2,5 mln ton - dodał Faworow.

Obecna blokada Donbasu przez Ukraińców nie zgadzajšcych się na zakupy węgla z terenów kontrolowanych przez Rosjan, może wyjœć Ukrainie na korzyœć. Przyœpieszy uzyskanie realnej niezależnoœci energetycznej. Ale do tego rzšd musi być przygotowany na nietypowe decyzję. Np. aby nie importować węgla, ale od razu pršd.

- Mamy ogromny niewykorzystany potencjał importowy. Z Białorusi możemy kupić blisko 1000 MW pršdu. z Mołdawii - 500 MW a z Europy 600-800 MW. Będzie to dużo taniej aniżeli import węgla, jego dostawa do elektrowni i przerób na pršd. Potrzebna jest tylko wola polityczna - dowodzi ekspert.

I tutaj może mieć Ukraina problem, bowiem węgiel dotšd dawał najwięcej zarobić firmom najbogatszego Ukraińca Rinata Achmetowa. Jego węglowy lobbing dotšd był skuteczny. Obecnie może się to zmienić Ukrhudroenergo - państwowa firma kontrolujšca elektrownie wodne Ukraina zapowiedziała na ten rok wzrost produkcji pršdu o 26 proc..Sprzyja temu wysoki poziom ukraińskich rzek.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL