Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Halicki za Trzaskowskiego w wyborach? I tak wygrałby z kandydatem PiS

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Gdyby Platforma Obywatelska zrezygnowała ze startu Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy, a zamiast niego wystawiła Andrzeja Halickiego, szefa struktur partii na Mazowszu, to i tak wygrałby on z kandydatem PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "Super Expressu".

- Jeszcze parę kompromitacji i Trzaskowski poleci z hukiem. Andrzej Halicki grzecznie czeka, by zostać kandydatem - na takš nieoficjalnš wypowiedŸ "z kręgów PO" powołuje się "Super Express", informujšc o wynikach swojego sondażu.

Kilka dni temu wyniki sondażu z Trzaskowski oraz Robertem Biedroniem podała Wirtualna Polska. Polityk PO uzyskał 36 proc. głosów, Patryk Jaki z Solidarnej Polski - 24 proc., a obecny prezydent Słupska - 16 proc. - Gdyby Biedroń był wspólnym kandydatem lewicy i otrzymał wsparcie Ryszarda Kalisza i Adriana Zandberga, miałby dokładnie takie samo poparcie co Patryk Jaki i drugie miejsce - zauważała WP.

W czwartek "Super Express" zaprezentował wyniki alternatywnego sondażu, w którym rywalem Patryka Jakiego lub Stanisława Karczewskiego (PiS dotšd nie ogłosił oficjalnie, kto będzie kandydatem partii w wyborach) jest poseł Andrzej Halicki, w latach 2014–2015 minister administracji i cyfryzacji, obecnie szef struktur Platformy na Mazowszu.

Według sondażu Halicki wygrałby niezależnie od tego, czy jego kontrkandydatem w drugiej torze byłby Jaki czy Karczewski. W starciu z wiceministrem sprawiedliwoœci poseł PO uzyskał 39 proc. poparcia w pierwszej turze, podczas gdy Jaki - 31 proc. 30 proc. nie wiedziało, na kogo oddałoby głos. Marszałek Senatu uzyskał gorszy wynik - poparcie dla niego wynosi w sondażu 28 proc., podczas gdy dla Halickiego 38 proc. (42 proc. wybrało odpowiedŸ "nie wiem").

"Super Express" rozważa też możliwoœć, w której kandydatem PiS zostaje była premier Beata Szydło. Ta uzyskała identyczny wynik jak Karczewski - 28 proc., ale na Andrzeja Halickiego głosowałoby wówczas aż 46 proc. badanych (26 proc. nie miało zdania).

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 02-05 marca 2018 na próbie 522 dorosłych mieszkańców Warszawy. Struktura próby była zgodna ze strukturš dorosłych mieszkańców Warszawy. Maksymalny błšd oszacowania wyniósł 4,3%.

ródło: rp.pl/ se.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL