Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Usunš Lecha Kaczyńskiego z nazwy ulicy? "Bezprawne"

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Warszawscy radni Platformy Obywatelskiej podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy zamierzajš zmienić nazwę ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowskš. - To działanie bezprawne - uważa wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

- Jeżeli rada chciałaby zmienić to, co zostało wykonane przez wojewodę, dlatego, że nie wykonał tego samorzšd (w ten sposób, że jeszcze raz chcieliby zmieniać jakškolwiek nazwę) muszš uzyskać jednoczeœnie zgodę i prezesa IPN i wojewody - powiedział Sipiera na antenie polskiego radia RDC. - Ani jednej, ani drugiej, z tego, co wiem na dzień dzisiejszy, rada nie otrzymała - dodał.

Według wojewody radni będš mieli "pełnš œwiadomoœć, co będš robić", a zmiana nazwy ulicy Kaczyńskiego będzie "działaniem bezprawnym". - Apeluję, żeby tego nie wykonywać. To naprawdę nic nie zmienia i niczego nie załatwi - mówił. - Wysłałem do pani przewodniczšcej (Rady m. st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej - przyp. red.) informację o tym fakcie, że zaistnienie zmian ustawowych powoduje, że te czynnoœci powinny być wykonywane zgodnie z polskim prawem - mówił Sipiera.

Goœć RDC ocenił, że Platformie Obywatelskiej chodzi o "podgrzewanie atmosfery i wštpliwoœci", a propozycja zmiany nazwy ulicy to działanie polityczne. - To jest żenujšce dla mnie - powiedział.

Ewa Malinowska-Grupińska tłumaczyła wczeœniej, że nazwa "Trasa Łazienkowska" ma być rozwišzaniem kompromisowym, ponieważ "tak na tę ulicę mówi cała Warszawa".

ródło: rp.pl/ RDC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL