Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zapowiada budowę pomników

rp.pl
- Będziemy realizować plany budowy nowych pomników: Wojciecha Korfantego, Bitwy Warszawskiej oraz Batalionów Chłopskich - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Olszewski wypowiedział się na temat kontrowersyjnej sprawy dotyczšcej placu Piłsudskiego. Skomentował fakt, że plac ma zostać przekazany wojewodzie mazowieckiemu. - To jest kuriozalna decyzja, która według mnie łamie co najmniej trzy ustawy. Plac Piłsudskiego jest drogš powiatowš, informowaliœmy ministra, że nie może dojœć do takiej sytuacji. Zażšdano od nas zamiany statusu placu. Według mnie jest to złamanie przepisów – ocenił.

 

Sporny wniosek dotyczył działki na której mieœci się Grób Nieznanego Żołnierza - należy ona do miasta Warszawy i odbywajš się tam uroczystoœci państwowe. Rozmówca zaznaczył, że: "względy bezpieczeństwa podczas tych wydarzeń sš zawsze zagwarantowane przez miasto stołeczne". - Warszawa nie blokowała nigdy żadnych uroczystoœci rzšdowych – zaznaczył.

Rozmówca powiedział, że miasto będzie realizować plany powstania nowych pomników: Wojciecha Korfantego, Bitwy Warszawskiej oraz Batalionów Chłopskich. Dodał, że według jego opinii, pomnik nawišzujšcy do katastrofy smoleńskiej powinien powstać przy ulicy Trębackiej.

- Plac Piłsudskiego jest nieszczęœliwš lokalizacjš dla umiejscowienia pomników. Łatwo uderzyć w newralgiczny element przy dyskusji o Warszawie. Pamiętajmy o tym, że na dawnym placu Saskim (obecnym Piłsudskiego) car Rosji postawił pomnik oficerom lojalistom - to był tak zwany pomnik hańby. My jako miasto, zawsze uważaliœmy, że Oœ Saska jest najważniejsza do lokalizacji miejsc pamięci. To nie jest przypadek, że przy Alejach Ujazdowskich jest monument Dmowskiego, Piłsudskiego, a niedługo będzie Korfantego. To ważne postaci dla historii polskiej. Podkreœlam, cały proces urzšdzenia miasta jest od zawsze w kompetencji jego rady. O pomnikach, nazwach ulic i innych powinni decydować włodarze miejscy – ocenił.

Zuzanna Dšbrowska zapytała również Olszewskiego o opinie dotyczšce kontrowersyjnych fotografii na których widać ministra Patryka Jakiego ubranego w dres. - Ja jestem chłopakiem z małej miejscowoœci, ale często stałem pod blokiem. Nigdy się nie wstydziłem pochodzenia spod Bydgoszczy, nie wstydzę się tego gdzie stałem i z kim chodziłem – stwierdził.

Zapytany o stawiennictwo prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na posiedzeniu komisji, Olszewski odpowiedział wymijajšco. - To jest osobista decyzja pani prezydent, nigdy jako osoba nie była stronš w sprawie reprywatyzacji. Ja osobiœcie nadzoruje szeœć biur, i nie znam każdej sprawy. Według mnie decyzje komisji wprowadzajš wiele ambarasu – powiedział.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL