Warszawa

Radny apeluje: Odebrać willę Jaruzelskim

PAP/Jakub Kamiński
Zbadania okoliczności przekazania willi Przedpełskich Wojciechowi Jaruzelskiemu chce radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba. Jego zdaniem dom powinien zostać zwrócony poprzednim właścicielom.

Dom, w którym mieszkał Wojciech Jaruzelski, został po II wojnie światowej odebrany rodzinie Przedpełskich. Dokonano tego w ramach dekretu Bieruta.

Kwestię przekazania budynku poruszył Jacek Ozdoba. Radny warszawskiego Mokotowa wystosował pismo z pytaniami. Prosi on władze dzielnicy i miasta o informacje związane z okolicznościami przejęcia willi. O konsultacje w tej sprawie prosi również Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej. W swojej interpelacji zapytał, czy dostępne są w archiwach dokumenty, ukazujące proces przejmowania willi, oraz czy są dostępne dokumenty dotyczące operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

Willa przy ulicy Ikara 5 została przejęta przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 1946 roku już nie żyli lub przebywali na emigracji. 

Jaruzelski przeprowadził się do tego domu w 1973 roku, a 6 lat później kupił od Skarbu Państwa budynek za około 320 tysięcy złotych, uzyskując od tej kwoty 70 procentową bonifikatę.

Ozdoba uważa, że budynek powinien jak najszybciej trafić w ręce prawowitych właścicieli. Radny przypomina, że Przedpełscy to patrioci, a ich dom w czasie Powstania Warszawskiego służył powstańcom.

Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL