Radny apeluje: Odebrać willę Jaruzelskim

aktualizacja: 07.08.2017, 14:33
Foto: PAP/Jakub Kamiński

Zbadania okoliczności przekazania willi Przedpełskich Wojciechowi Jaruzelskiemu chce radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba. Jego zdaniem dom powinien zostać zwrócony poprzednim właścicielom.

REDAKCJA POLECA
03.07.2017
Jaruzelski bez stopnia generała
15.06.2017
Rok 1989: Nie dogadywać się z komuną
01.06.2017
Zmarła Barbara Jaruzelska, żona Wojciecha Jaruzelskiego
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Dom, w którym mieszkał Wojciech Jaruzelski, został po II wojnie światowej odebrany rodzinie Przedpełskich. Dokonano tego w ramach dekretu Bieruta.

Kwestię przekazania budynku poruszył Jacek Ozdoba. Radny warszawskiego Mokotowa wystosował pismo z pytaniami. Prosi on władze dzielnicy i miasta o informacje związane z okolicznościami przejęcia willi. O konsultacje w tej sprawie prosi również Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej. W swojej interpelacji zapytał, czy dostępne są w archiwach dokumenty, ukazujące proces przejmowania willi, oraz czy są dostępne dokumenty dotyczące operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

Willa przy ulicy Ikara 5 została przejęta przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 1946 roku już nie żyli lub przebywali na emigracji. 

Jaruzelski przeprowadził się do tego domu w 1973 roku, a 6 lat później kupił od Skarbu Państwa budynek za około 320 tysięcy złotych, uzyskując od tej kwoty 70 procentową bonifikatę.

Ozdoba uważa, że budynek powinien jak najszybciej trafić w ręce prawowitych właścicieli. Radny przypomina, że Przedpełscy to patrioci, a ich dom w czasie Powstania Warszawskiego służył powstańcom.

POLECAMY

KOMENTARZE