Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Radny apeluje: Odebrać willę Jaruzelskim

PAP/Jakub Kamiński
Zbadania okolicznoœci przekazania willi Przedpełskich Wojciechowi Jaruzelskiemu chce radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba. Jego zdaniem dom powinien zostać zwrócony poprzednim właœcicielom.

Dom, w którym mieszkał Wojciech Jaruzelski, został po II wojnie œwiatowej odebrany rodzinie Przedpełskich. Dokonano tego w ramach dekretu Bieruta.

Kwestię przekazania budynku poruszył Jacek Ozdoba. Radny warszawskiego Mokotowa wystosował pismo z pytaniami. Prosi on władze dzielnicy i miasta o informacje zwišzane z okolicznoœciami przejęcia willi. O konsultacje w tej sprawie prosi również Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej. W swojej interpelacji zapytał, czy dostępne sš w archiwach dokumenty, ukazujšce proces przejmowania willi, oraz czy sš dostępne dokumenty dotyczšce operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

Willa przy ulicy Ikara 5 została przejęta przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Właœciciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 1946 roku już nie żyli lub przebywali na emigracji. 

Jaruzelski przeprowadził się do tego domu w 1973 roku, a 6 lat póŸniej kupił od Skarbu Państwa budynek za około 320 tysięcy złotych, uzyskujšc od tej kwoty 70 procentowš bonifikatę.

Ozdoba uważa, że budynek powinien jak najszybciej trafić w ręce prawowitych właœcicieli. Radny przypomina, że Przedpełscy to patrioci, a ich dom w czasie Powstania Warszawskiego służył powstańcom.

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL