Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Warszawa

Metropolia warszawska jest jeszcze większa

konsultacjemetropolia.pl
Prawo i Sprawiedliwoœć rozpoczęło konsultacje społeczne na temat ustawy metropolitalnej. Na stronie internetowej pojawiła się mapa, na której zaznaczono gminy, o których wczeœniej nie mówiono.

- Rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne na temat ustawy metropolitalnej. Chcemy wiedzieć, jak według mieszkańców Warszawy i okolic podwarszawskich powinna rozwijać się metropolia warszawska. W tym celu została utworzona specjalna strona internetowa, przed nami także bezpoœrednie spotkania z mieszkańcami - powiedział w ubiegłym tygodniu poseł PiS Jarosław Krajewski podczas konferencji.

Poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że dla wszystkich zainteresowanych kwestiš metropolii uruchomiona została specjalna strona internetowa, dzięki której można będzie zasięgnšć informacji oraz wyrazić własnš opinię.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu w styczniu. Zakłada on, że stolica stałoby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, obejmujšcš ponad 30 gmin. Jednš z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składajšca się z 18 dzielnic. 

Projekt nie obejmował gmin: Leszno, Żabia Wola i Podkowa Leœna. Na mapie, która pojawiła się na stronie, gminy te objęte sš ustawš.

O wycofanie się z ustawy zaapelowali dziœ urzędnicy ze stołecznego ratusza. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała na konferencji w ratuszu, że "samorzšdnoœć lokalna jest zniweczona przez projekt ustawy o metropolii warszawskiej". Jej zdaniem nowe przepisy to "akcja odgórna i scentralizowana", która - jak wskazała - "unicestwia" całš reformę samorzšdowš na obszarze Mazowsza.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wzywał, by zaprzestać prac nad projektem. "Apelujemy, ta ustawa nie ma nic wspólnego z metropoliš, te konsultacje nie majš nic wspólnego z konsultacjami. Czas skończyć ten teatr, wzišć się do pracy" - podkreœlił.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL