Warszawa

Metropolia warszawska jest jeszcze większa

konsultacjemetropolia.pl
Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło konsultacje społeczne na temat ustawy metropolitalnej. Na stronie internetowej pojawiła się mapa, na której zaznaczono gminy, o których wcześniej nie mówiono.

- Rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne na temat ustawy metropolitalnej. Chcemy wiedzieć, jak według mieszkańców Warszawy i okolic podwarszawskich powinna rozwijać się metropolia warszawska. W tym celu została utworzona specjalna strona internetowa, przed nami także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami - powiedział w ubiegłym tygodniu poseł PiS Jarosław Krajewski podczas konferencji.

Poseł PiS Jacek Sasin poinformował, że dla wszystkich zainteresowanych kwestią metropolii uruchomiona została specjalna strona internetowa, dzięki której można będzie zasięgnąć informacji oraz wyrazić własną opinię.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu w styczniu. Zakłada on, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. 

Projekt nie obejmował gmin: Leszno, Żabia Wola i Podkowa Leśna. Na mapie, która pojawiła się na stronie, gminy te objęte są ustawą.

O wycofanie się z ustawy zaapelowali dziś urzędnicy ze stołecznego ratusza. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała na konferencji w ratuszu, że "samorządność lokalna jest zniweczona przez projekt ustawy o metropolii warszawskiej". Jej zdaniem nowe przepisy to "akcja odgórna i scentralizowana", która - jak wskazała - "unicestwia" całą reformę samorządową na obszarze Mazowsza.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wzywał, by zaprzestać prac nad projektem. "Apelujemy, ta ustawa nie ma nic wspólnego z metropolią, te konsultacje nie mają nic wspólnego z konsultacjami. Czas skończyć ten teatr, wziąć się do pracy" - podkreślił.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL