Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

APEC i nowy strategiczny sojusz Wietnamu w ważnym momencie dla Azji

Fotorzepa
Wietnam zacieœnia współpracę z Filipinami i decyduje się na sojusz o charakterze strategicznym.

Sytuacja na morzu Południowochińskim wcišż budzi powody do obaw. Pojawiajš się jednak iskierka nadziei, że być może na chińskiej drodze do bezpodstawnych roszczeń terytorialnych pojawia się kolejni przeciwnicy. Indonezja oraz Malezja artykułujš swój sprzeciw i apelujš o niezwłoczne rozpatrzenie kwestii przynależnoœci wysp Spratly i Paracelskich w międzynarodowym trybunale.

To znakomita wiadomoœć dla Wietnamu i Filipin. Oba kraje od miesięcy zabiegajš o zakończenie chińskich praktyk zwišzanych z rozbudowywaniem terenu sztucznych wysp na spornym morzu. Ostatnio sprawa trafiła do sšdu w Hadze, można mieć pewnoœć, że postępowanie potrwa dużo czasu. Ponieważ trudna sytuacja w Azji Południowowschodniej wymaga zacieœniania dotychczasowych sojuszy, Wietnam podniósł rangę współpracy z Filipinami do poziomu partnerstwa strategicznego.

Przywódcy obu państw, prezydent Wietnamu Truong Tan Sang oraz Filipin Benigno Aquino III podpisali traktat 17 listopada w przededniu rozpoczynajšcego się w Manili szczytu APEC. To 23. spotkanie liderów krajów Azji i Pacyfiku ma przebiegać pod hasłem "Zintegrowane gospodarki kluczem do lepszego œwiata". Zacieœnianie współpracy między Wietnamem a Filipinami liczy się tym bardziej, ponieważ to właœnie te kraje w największym stopniu dotyka chińska strategia odnoœnie morza Południowochińskiego.

Wietnam przygotowuje się także do przewodniczenia szczytu wyznaczonego na 2017 rok. Przez najbliższe dwa lata sytuacja w regionie może jednak ulec drastyczne zmianie, niestety na niekorzyœć ze względu na stanowisko Pekinu. Dla Hanoi oraz Manili powstrzymanie Państwa Œrodka pozostaje sprawš wagi najwyższej. Zarówno z jednej jak i z drugiej strony pod adresem Pekinu płynęła ostra krytyka roszczeń terytorialnych. Propozycja strategicznego partnerstwa pojawiła się już w ubiegłym roku, krótko po tym, gdy dała o sobie znać chińska platforma wiertnicza poruszajšca się nielegalnie po wietnamskich wodach. Wówczas szef filipińskiego MSZ, Albert del Rosario twierdził, że przymierze pomoże usprawnić bezpieczeństwo regionu oraz możliwoœci operacyjne pod względem działań ratunkowych.

Podczas niedawnej wizyty w Hanoi prezydent Chin w doœć enigmatyczny sposób podkreœlał, że jego kraj dołoży wszelkich starań, by w odpowiedni sposób kontrolować różnice w sposobie rozumienia kwestii morskich między oboma krajami.

Dotychczas Filipiny nawišzały strategiczne partnerstwo jedynie z Japoniš oraz USA. Dla Wietnamu partnerów o tak wysokim znaczeniu jest więcej, bowiem dotychczas sojusze łšczš go z Rosjš, Chinami, Japoniš, Koreš Południowš, Indonezji, Tajlandiš oraz Singapurem. Współpraca na bardziej prestiżowym niż zwykły poziomie ma miejsce także na linii ze Stanami Zjednoczonymi, Australiš, Nowa Zelandiš, Malezjš i Chile. Ostatnie 17 lat oznaczało dla Wietnamu czas intensywnego zacieœniania stosunków z krajami APEC oraz prace na rzecz inicjatyw zwišzanych z przemysłem, handlem, systemami reagowania kryzysowego, opiekš zdrowotnš oraz antyterroryzmem.

Organizacja Współpracy Ekonomicznej Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific Economic Cooperation, APEC) została założona w 1989 roku, obecnie liczy 21 członków. Zrzesza 39 proc. œwiatowej populacji, 57 proc. łšcznego PKB oraz 47 proc. globalnego handlu. Wietnam działa w niej bardzo intensywnie przekonujšc pozostałych partnerów, że warto systematycznie zacieœniać współpracę. Rzeczywistoœć zmienia się w szybkim tempie i przed APEC stoi obecnie o wiele więcej wyzwań, gdy Wietnam przewodniczył jej obradom w 2006 roku. Hanoi proponuje konkretne rozwišzania polegajšce na konsekwentnym dopracowywaniu wspólnych polityk odnoœnie poprawiania warunków życia, usprawniania małej i œredniej przedsiębiorczoœci, energetyki oraz bezpieczeństwa żywnoœci. Te oraz wiele innych kwestii będzie kluczowych dla wietnamskiej prezydencji za 2 lata. Warto także wspomnieć, że o wydarzeniach zwišzanych z dynamicznym rozwojem Wietnamu będzie można więcej dowiedzieć się podczas seminarium Instytutu Nauki i Kultury Wietnamu zaplanowanego na 27 listopada w warszawskiej uczelni Almamer. Spotkanie zatytułowano "Wietnam - Reformy - Rozwój - Integracja".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL