Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

12 mil oddalenia

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Stało się to, czego spodziewano się od dawna. Jak na razie œwiat nie rozpoczšł swojego końca.

We wtorek rano amerykańska marynarka potwierdziła, że jeden z niszczycieli klasy Arleigh Burke, jednostka o nazwie Lassen (na czeœć porucznika Clyde'a Everett Lassena, pilota helikopterów zasłużonego podczas wojny w Wietnamie), wykonał manewr przejœcia w odległoœci 12 mil morskich od jednej ze sztucznych wysp chińskiej produkcji.

Parafrazujšc wstęp do "Niezwyciężonego", jednej z powieœci Stanisława Lema, można by opisać wydarzenie z dzisiejszej nocy słowami: "USS Lassen, niszczyciel rakietowy, jedna z wielu jednostek jakš dysponowała amerykańska marynarka w tym regionie, szedł w odległoœci 12 mil morskich od atolu Subi". Prawdopodobnie, ponieważ dokładna trasa okrętu nie została jeszcze podana do wiadomoœci.

Celem Amerykanów było udowodnienie, że nie bojš się chińskich roszczeń terytorialnych i nie przyjmujš do wiadomoœci, że to Pekin mógłby dyktować warunki na morzu Południowochińskim. Chińskie konstrukcje powstajšce w nieograniczony sposób na dalekim morzu, na terenach, które kompletnie nie podlegajš i nie powinny podlegać jurysdykcji tylko jednego kraju, budzš wštpliwoœci pod rozmaitymi kštami zarówno państw bezpoœrednio sšsiadujšcych z morzem oraz największego ich sojusznika, czyli właœnie USA.

12 mil morskich ma znacznie kluczowe, ponieważ wynika z konwencji ONZ o prawie morskim. Gwarantuje tzw. FONOP, czyli swobodę operacji morskich, żeglugi jednostek jakichkolwiek i skšdkolwiek. W końcu przez obszar morza Południowochińskiego przechodzi œwiatowy handel o wartoœci kilku bilionów dolarów rocznie.

W oczekiwaniu na dalsze informacje na razie wiemy, że nie stało się praktycznie noc nowego w zwišzku z tš sytuacjš. Amerykanie przepłynęli, Chińczycy zaprotestowali, a œwiat się nie zatrzymał. Przynajmniej chwilowo, ponieważ Pekin odgraża się, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji ponownie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL