Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Chiny mistrzem świata?

Rafał Tomański
Fotorzepa
Ostatnimi czasy mówi się wiele o tzw. chińskim œnie, marzeniu o osišgnięciu œwiatowej potęgi gospodarczej. Okazuje się, że kraj marzy także o mistrzostwie na innym polu.

Dokładniej rzecz bioršc jest to głównie marzenie samego prezydenta Xi Jinpinga. Przed czterema laty, gdy jeszcze sprawował urzšd wiceszefa kraju, twierdził, że życzy sobie trzech rzeczy: by Chiny zakwalifikowały się na mundial, by byly gospodarzem tej imprezy oraz by ostatecznie zdobyły mistrzostwo w piłce nożnej. Obecny prezydent Chin jest bowiem zagorzałym fanem futbolu.

Od lat, gdy tylko może, spotyka się z gwiazdami futbolu i rozmawia z nimi o tym, jak osišgnšć w piłce sukces. W 2012 roku podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych sam David Beckham sprezentował mu koszulkę z autografem, Xi kopał piłkę podczas wizyty na jednym z irlandzkich stadionów, długo słuchał rad znakomitego niegdyœ holenderskiego bramkarza Edwina van der Sara oraz zbierał stroje œwiatowych drużyn zawsze z numerem 10. Gdy koszulkę wręczał mu argentyński Boca Juniors, prezydent zażartował, ile klub jest gotów zapłacić za jego transfer. List intencyjny w sprawie rozwoju chińskiej ligi podpisywano także przy udziale księcia Williama z brytyjskš Premier League.

Trudno uwierzyć, że kraj o ludnoœci przekraczajšcej 1,3 mld nie jest w stanie wystawić jedenastki najlepszych z najlepszych. Statystycznie przecież szans na trafienie na chińskiego Messiego byłoby wiele. Chińska kadra zajmuje jednak niezbyt zaszczytne 79. miejsce w najnowszym rankingu FIFA i niewiele wskazuje na możliwoœci szybkich zmian.

Xi nie przestaje jednak wierzyć w futbolówkę cuda. Chińczycy, noszšcy na boisku przydomek "Wielki mur", grali na mundialu tylko raz. W 2002 roku przegrali wszystkie 3 grupowe mecze tracšc 9 bramek i zajmujšc ostatecznie 31. na 32 pozycję. Gorzej wypadła jedynie Arabia Saudyjska, której łšcznie strzelono 12 goli. Spotkania z Brazyliš, Turcjš i Kostarykš przegrywali odpowiednio do czterech, trzech i dwóch mogšc co najwyżej tłumaczyć się póŸniej, że w grupie trafili na póŸniejszych mistrzów i sensacyjnych zdobywców trzeciego miejsca (Turcja pokonała w walce o bršz współgospodarzy turnieju, Koreę Południowš). Mundial sprzed 13 lat był zresztš pełen niespodzianek, bo podczas fazy grupowej odpadły takie potęgi jak Francja, Argentyna, Nigeria czy nawet... Polska.

Dla Chińczyków samo zakwalifikowanie się na mistrzostwa było sukcesem. Dziœ celujš bardziej œmiało i chcš, by krajowa piłka przeszła szereg zmian. Na poczštek federacja piłki nożnej zostaje wydzielona spod kontroli rzšdu i jako jedyna organizacja odpowiedzialna za sport w Chinach uzyskuje samodzielnoœć. To bardzo ważna decyzja, ponieważ niezależnoœć od rzšdu może w tamtejszych realiach oznaczać jeszcze większš skłonnoœć do korupcji, a chiński futbol i tak trawi już wiele tego typu afer.

W krajowy futbol inwestujš także najbogatsi przedsiębiorcy. Należš do nich m.in. Jack Ma z Alibaby (przeznaczył 200 mln dolarów na zakup udziałów w drużynie Evergrande z miasta Guangzhou, Xu Jiayin, szef głównego sponsora Evergrande, firmy zajmujšcej się nieruchomoœciami, wreszcie Wang Jianlin, obecnie najbogatszy obywatel Państwa Œrodka. Koncern Dalian Wanda należšcy do tego ostatniego zgodził się przekazać 80 mln dolarów na rozwój chińskiego zwišzku piłki nożnej.

Internauci spodziewajš się, że Wang może kandydować nawet na stanowiska szefa zwišzku. Na korzyœć przedsiębiorcy przemawiajš dotychczasowe inwestycje w futbol, także ten międzynarodowy (na poczštku br. najbogatszy Chińczyk informował o kupnie udziałów w Atlético Madryt za 52 mln dolarów). Pomóc zawsze może przecież krajowy nr 10, czyli najlepszy napastnik "Wielkiego muru", prezydent Xi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL