Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Dzieci „dajom argument”, czyli Pendolinem do Malborka

Anna Kozicka–Kołaczkowska
archiwum prywatne
„Sam fakt, że prezydent NIE BĘDZIE PRACOWAŁ, TYLKO BĘDZIE JEDZIŁ I SIĘ POPISYWAŁ jest nie do przyjęcia. Do roboty, panie prezydencie!!!”- tymi słowy resortowy ojciec, niedoszły kandydat na prezydenta, ksywa „Cimoszko”, upuszczał do mikrofonu TVP Info w poranek zaprzysiężenia Prezydenta RP Doktora Andrzeja Dudy.

To proste. W sto razy mniej dwuznacznej sytuacji niż on sš przegrane rywalki w konkursie na miss, mimo równie wypiętych, acz wzgardzonych wdzięków.

Grupowo zaœ, zdesperowani pogrobowcy Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina znów rozpaczliwie się zwarli, wytężyli i, po skrytobójczej eutanazji jajcarskiej „Europy Plus", poczęli in vitro nowego Frankensteina - pokraczny płód o nazwie „SLD TR UP Zieloni". Cóż bo innego poza zielonym trupem mogło wyjœć z szorstkiego, oziębłego mariażu engelsowskich, uczłowieczonych małp? Ze zlania się w jednej, eksperymentalnej probówce zaprzałego materiału genetycznego matuzalemów komuny oraz naćpanej hołoty, do której jak dotšd, zgodnie z tym, co opiewał towarzysz Miller w zgrabnym cytacie, zalecał się pies.

Zaiste jednak bumelka na Wiejskiej to fucha, której za żadnš cenę nie sposób się wyrzec. O tę robotę zawalczy nie tylko moja faworytka z „SLD TRUP Zieloni" magister Szczuka Kazimiera, z której analiz literackich można się niezgorzej uœmiać, ale wytrwale kształcony w USA 36 – letni Cimoszko junior, który, wzišwszy błyskawiczne odbicie na krajowej, odpustowej, politycznej scence niesiony jedynie siłš przymiotów osobistych wzgardził, nie wštpię, intratnymi ofertami posad w œwiatowych korporacjach i oddał swoje dziedziczne, komusze kwalifikacje w medyczny uœcisk latajšcej lekarki. Po to, by, jak już teraz mami, podnieœć nam „poziom politycznej debaty".

Cimoszko junior jest ekstraktem resortowych dzieci, ale fakt ten wcale go nie uszczęœliwia i absolutnie nic nie ma wspólnego z jego skokiem do poselskiej gaży. Ojca współczujš mu wiodšce, polskojęzyczne gazety. Jego wyznania targajš sercem, niepodobna więc, by latajšca lekarka z rozczulajšcych spotów powzięła na nim odwet za publiczne potępienie przez starego mody kursowania po kraju, mimo że ta kobita pocišgu do roboty latoœ wybitnie nie przejawia. Następny miesišc nie zamierza nic innego, ino zbijać bški w klimatyzowanych wagonach. JeŸdzi, lata dokšdkolwiek bšdŸ byle wzdłuż torów i z restauracyjnym pełnym kotlecików. Nie pracuje, ino się popisuje! Jak wiadomo, tylko myœli, że się popisuje, ale bški zbija naprawdę. No dobra. Czasem pomoże Donkowi. Układać te całe listy wyborcze bez ukrzywdzonych pewniaków, za to z Cimoszkš i plejadš innych chłystków. Do tego trzeba mieć łeb, zwłaszcza gdy siedzi na nim Schetyna.

Ale, jak mówi lud- „Chłop mały, łeb œmiały". Susza w kraju, wieœniacy walš do „Lidla" i „Biedronki" po wodę dla siebie i zwierzšt, lecz przecież zimnej wody w kranie Donek nie obiecywał, wyłšcznie ciepłš. W pewnej, dolnoœlšskiej gminie włoœcianie gwałtowali o podłšczenie ich wyschłego superwodocišgu Polski nie w ruinie do systemu w nieodległej, historycznej twierdzy Srebrna Góra, którš, gdy powstawała wieki temu, wyposażono w aż dziewięć studni głębinowych. Problem główny tkwi w tym, że w cišgu dekad komunistycznego i postkomunistycznego rzšdu antenatów eseldowskiego, zielonego trupa, kanalarstwa jego samego we własnej postaci, a zwłaszcza oœmiolatki ekipy Donka, studnie te zapchały się szlamem oraz œmieciem tak, że konieczna by była jakaœ przewalanka europejskich projektów, która niestety musi trwać. Większoœć dolnoœlšskich, otrzymanych w spadku, licznych urzšdzeń hydrotechnicznych, melioracyjnych, zapór, œluz, traktów komunikacji wodnej zaprzepaszczono albo doprowadzono do stanu agonalnego. Jak w całym kondominium. Latajšcy cyrk Polski w rozwoju powinien pilnie udać się do Srebrnej Góry, by przetrawić wraz z kolejowš jajecznicš pytanie, po co było zacofanym przodkom kuć w twardej skale tyle do przesady głębokich studni.

A jest jakimœ symbolem fakt, że zwijanie kraju osiem lat temu zaczęto od geotermii. Raz - że polska, dwa – że radiomaryjna była. Bo i na cóż dobra Frau Angela wznosi najnowoczeœniejsze elektrownie, oczywiœcie węglowe? Nie z egoizmu, a dla calutkiego kondominium buforowego! Tubylcy, jak to idioci, jeszcze będš się cieszyć, kiedy brak pršdu i ciepłej wody im dopiecze, a Angela łaskawie popuœci. Nie dziwi mnie pokoleniowa żyłka Cimoszków do rzšdu tak radosnym ludem.

„Chcę z całš mocš zapewnić, że jesteœmy odpowiedzialni!" – przysišgł ludowi Piechociński w telewizorze, choć brakowało tylko pršdu i wody. Fajne i nietrudne.

I jeszcze - „Otwieranie lodówki czy zamrażarki mogš dać pojedyncze oszczędnoœci"- zachęcił. Życie bez otwierania lodówek byłoby pewnie œmielej przedkładane jako œwietlany cel Polakom w rozwoju, tylko szkoda „Lidla" i „Biedronki". I szefowa listy młodego Cimoszki mogłaby się zeŸlić na mało zapalczywy wykup superwarzyw i pozostałych zagranicznych, smakowitych plastików.

Chłopska przebiegłoœć w polityce popłaca. Minister rolnictwa Sawicki, zamiast wsiš zarzšdzać – pomagać, inicjować, organizować przetwórstwo, przechowalnictwo, działać z Ministerstwem Œrodowiska przy wdrażaniu inwestycji hydrotechnicznych, retencyjnych i melioracyjnych, zabezpieczyć rolników na wypadek klęsk żywiołowych, które sš wpisane w ich los, jšł głoœno zaganiać w kozi róg Prezydenta RP.

Zmusza on Prezydenta Dudę do odwołania referendum po to, by jakimœ cudem sto milionów, których dysponentem nie jest prezydent a PKW, oddać na „klęskie suszowo", czyli do zagospodarowania jemu i jego macherom. W razie odmowy to na Prezydencie ma skrupić się żal poszkodowanych rolników. Łebski, nieprawdaż, szantażyk. Miło, że przynajmniej były Prezydent nie musi się już chwytać brzytwy ratunkowej za cenę tak trudnej kasy i może baraszkować sobie w jeziorku jedynie z pieskiem, swobodnie pozujšc w mokrych gatkach tabloidom. Winnych farsy tego referendum na horyzoncie poza Prezydentem RP Doktorem Dudš „niet" – jak mówiš sšsiedzi.

Niech więc w kondominium, w którym coraz bezczelniejsze odium zwala się na Prezydenta ucieszš nas choć słowa latajšcej lekarki: „Kiedy ktoœ mówi o tym, że dzieci w Polsce GŁODUJOM, to DAJOM argument naszych niekoniecznie przyjaciół, którzy dzisiaj w tej rosyjskiej propagandzie WYKORZYSTUJOM to przeciw Polsce," Wysłuchanie w oryginale i ogarnięcie tej struktury zdaniowej grozi bolesnym wypękiem czaszki, wszakże w jej chaosie œwieże poniekšd wrażenie robi urywek mówišcy o tym, że to dzieci, które "w Polsce głodujom, to dajom argument" do wojny polsko-ruskiej. Peszyć może wprawdzie sugestia, że dzieci poczynajš sobie w tak drastyczny sposób, ale w buforowym, zagrożonym wojnš kondominium, gdy choć przez sekundę nie zwala się wszystkiego złego na œwieżo wybranego prezydenta, przebłysk kultury politycznej i psychicznego zrównoważenia uspokaja.

PS. Jeżeli do Srebrnej Góry nie dałoby się dotrzeć Pendolinem (klimatyzacja!), to polecam Malbork. Sšdzę, że ten doskonały system kanalizacji i zapadni działa na zamku do dzisiaj.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL