Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Duda mistrz, czyli brzdęk żyrandola

Anna Kozicka–Kołaczkowska
archiwum prywatne
„Œwiatek gierkowskich, telewizyjnych manipulatorów brzdęknie jak stary żyrandol”

Król Europy nie traci formy. Wcišż ma niucha, kiedy warto dać nogę. Bo też sterczeć jak krawat na bacznoœć przed prezydentem doktorem Dudš w pokornym stadku z lekarkš z okolic Szydłowca, Nowickš, Borusewiczem, Kidawš, no i Piotrowskš, zabawnie chyba by nie było, ale komicznie owszem. Lekarka na szeroko uziemionych szpilkach górowałaby nad gromadkš z królem włšcznie, a wyżej, i to sporo, byłby tylko prezydent doktor Duda. Wystarczył więc na poczštek jeden mail do zaprzyjaŸnionego, europejskiego medium i już w czwarteczek można było zerwać się choćby i na gałę, a Duda ma koło pióra, niby że nienawistnie króla sekuje.

Oczywista, gdyby „marszałkini" Kidawa nie czuła czaczy, to nie byłaby drugš personš kraju. Ze spolegliwoœci wywodzić się muszš przecież zarówno i to dyskretne firmowanie pretekstu do afrontu, czyli bezczelnego pominięcia tytułu króla Europy w zaproszeniu na œwięto prezydenta Dudy, jak i zmyœlne, krajowe zaproszenia bez nazwiska prezydenta, jedynie z Kidawš na czele, czyli taka sama dobra okazja do podłoœci, jak każda. Za to, będšc hybrydš Pani Jowialskiej z Dziuniš Pietrusińskš, można z sukcesem brylować na urzędzie państwowym i odstawiać „marszałkinię". Tu bynajmniej, gdy głosik Dziuni Jowialskiej spływa z najwyższej choćby trybuny i podrzuca prezydentowi z kartki zamiast słów zaprzysiężenia: „a dobro Ojczyzny oraz pomyœlnoœć obywateli będš dla mnie najwyższym nakazem" jakieœ bezmyœlne „o dobro Ojczyzny...", nikt się nie ekscytuje. Nie można powiedzieć, że „marszałkini" nie chce jak najlepiej, tylko prezydent doktor Duda na takie zwody się nie łapie, zimnej krwi nie traci, czym na całej linii rozczarowuje trzeciš erpe. Co tu gadać – Duda urodził się na prezydenta! To mistrz. Więc, jak żyć?

Podczas œwięta doktora Dudy TVP Info zdała się toteż na zaufany wytrzeszcz Lewickiej Karoliny. Trzeba było wypytać zgraję wrogich prezydentowi, stronniczych, zawistnych nieuków, nieudaczników i bełkotów, z których większoœć w charakterze politycznego truchła wegetuje na œmietniku historii. Szczytowaniem tego zużytego formatu była opinia zaroœniętego, ucharakteryzowanego ostatnio na ruskiego, carskiego łyka typa, którego wcišż mianuje się imiennikiem jakowegoœ enigmatycznego ruchu.

Lewicka z życzliwym uœmiechem chłonęła œlinotok bredni i inwektyw seplenišcego łyka, który sam poległ w prezydenckiej konkurencji żegnany odrazš i drwinš narodu. „Trochę więcej chyba radoœci by się przydało" – sekundowała mu w ataku na œwietny, dawno w Polsce nie słyszany, wyjštkowy w treœci i wykonaniu prezydencki koncert oratorski. Nie baczšc, że głupot skompromitowanego nieudacznika nikt w Polsce nie jest ciekawy, choć latami rzucał się on do podboju sceny politycznej radosnym epatowaniem krwawym, œwińskim łbem, publicznym osuszaniem małpek żołšdkowej gorzkiej, paleniem zioła lub szermierkš utensyliami z sex shopu z haniebnym profanowaniem krzyży na czele.

„Nie padło słowo Niemcy!",„Trzeba bić na alarm!" – tumanił łyk tym razem, reklamujšc swych kontrahentów. Takich „trudno znaleŸć w innych krajach Europy" – prezentował szowinizm w klasycznej postaci. To „chocholi taniec ze zmarłymi", „pakujemy się we wspomnienia, w politykę historycznš", „Lech Kaczyński był najsłabszym prezydentem" – pryskał œlinš jako sepleniak i autor skandalicznie dotšd nie osšdzonego i nie ukaranego, pisemnego donosu do Rosji na rodaków w 2012.„Nie – dyskusji o pomniku smoleńskim!"- promował rucherskš wolnoœć słowa aż Lewicka z zachwytem w wytrzeszczu błysnęła cytatem:"Trzeba z żywymi naprzód iœć, po życie sięgać nowe"! To nie żart, tak było.

Seanse Lewickiej szły w TVP na zmianę ze studyjnymi linczami modnych „profesorów" prywatnych szkółek i ekspertów. Też po to, by zagadać piękne rzeczy, które migotały w okienkach podglšdów, aby nawet te starannie dobierane kadry nie powiedziały więcej niż tony kłamstw. Mówcy ci nierozważnie, żałoœnie acz na własne życzenie, konfrontowali się z Andrzejem Dudš pod względem wymowy, stylistyki, doœwiadczeń w naukowej, urzędniczej, merytorycznej pracy w Polsce i Europie, w kancelarii prawnej, prezydenckiej. Wypadli groteskowo, pomijajšc w ogóle sprawy ich własnej aparycji, prezencji, wymiaru osobowoœci.

Nie znalazł się wœród nich głowacz ni retor, którego by nie raził jakiœ brak. Mizeroty o miernych głosikach, zacinajšcy się gawędziarze jednej teorii wyssanej z palca o mowie pełnej natręctw językowych i lapsusów „oczekiwali skrzydlatych słów". Irytował ich to „brak wyważenia", to brak „lidu", czyli przekazu dnia, którym stojš piarowski intelekt i oœ narracji dla mediów. W ich opiniach zgodnie legło uczone słowo „kohabitacja".

„Wszystkie tematy mamy rozgrzebane, a nie uporzšdkowane.(...)Porzšdkujšc, będziemy mieli wszystkie sprawy uporzšdkowane i wtedy będziemy mieli porzšdek!" – także i mędrzec Lechu raczył w TVP prezydenta Dudę receptš na sukces oraz nieukontentowaniem formš jego mów. Znienacka z ust Lecha padło także słowo „kohabitacja" i kto wie, czy œladem użytkowników tego hasła nie dałoby się odtworzyć sieci zaufanych smartfonów.

6 sierpnia zaliczył także Krzysztof Ziemiec wystawiony przez Jedynkę na frontmena dnia. „Czego zabrakło?"- oœmielał Ziemiec swych goœci w pierwszych słowach po wystšpieniu prezydenta. „Wycišgnięcia ręki do dzisiejszego rzšdu?"- ten firmowy poczciwiec i katolik już na starcie dopilnował kierunkowej kohabitacji.

Po prostu, do dinozaurów informacji opornie dociera prawda, że sukces prezydenta doktora Dudy jest dowodem, iż propaganda jawnie ich zawodzi, a po żyrandolu, którym miał być model polskiej prezydentury, zamilkł już nawet brzdęk. W ich własnej sondzie ulicznej Polacy mówili we czwartek słowami prezydenta: „Zgoda? Tak. Bogatych i biednych, starych i młodych, tych w kraju i za granicš."

Na możliwoœć zgody politycznej PO z PIS nie wpadliby. Azjatyckie tumulty sejmowej sfory na pohybel prezydentowi, łachudrowaty, nieprofesjonalny wybryk rzecznika rzšdu na Tweeterze - to przekaz całej kadencji. Lekarka z okolic już nazajutrz po górnych wezwaniach do kohabitacji poœpieszyła z wyjaœnieniem, w TVP a jakże, tego słowa. Gna ona oto bronić Polski przed „nieodpowiedzialnymi decyzjami w gospodarce, fanatyzmem i brakiem rozsšdku".

I polityczny cel telewizji, by zakamuflować prawdę obrazu, strawić czas transmisji na nudzie pustej gadki, wywiadach z byle kim, jest dziœ dla widzów jasny. Na œmiesznych, jeszcze gierkowskich, dalekich planach „bezpoœrednich" stend upów reporterskich z perspektywš wprost przeciwnš do ulic, na których coœ się dzieje, znajš się już wszyscy. Ludzie kpiš, gdy „Wiadomoœci" twierdzš, że we czwartek na Placu Zamkowym aż „około kilkuset osób" przyszło spotkać się z prezydentem. To naród pielgrzymów. Na takich, idiotycznych oszustwach zna się od czasów swojego Papieża.

Tweety, filmy obiegajš œwiat w mgnieniu oka. Na dobre idš wolne media, a dinozaury swoje. Maluczko, i ten œwiatek gierkowskich, telewizyjnych manipulatorów brzdęknie jak stary żyrandol. Jeszcze może i Lewicka będzie wdzięczna mistrzowi Dudzie za wczeœniejszy wiek emerytalny.

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL