Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Tomański: Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to musi być Hainan

archiwum prywatne
Specjaliœci trzymajšcy stronę Chin w terytorialnym sporze na morzu Południowochińskim wskazujš na nowy powód rosnšcej obecnoœci Pekinu na tym terenie.

Według ich chodzi o zabezpieczenie bazy okrętów podwodnych na wyspie Hainan. Stacjonujš w niej okręty nuklearne, o znaczeniu strategicznym dla przyszłoœci obrony terytorialnej Chin. Nowe lšdowiska budowane jedno po drugim na sztucznych wyspach na morzu Południowochińskim majš strzec dostępu do dotychczas najbardziej na południe wysuniętym częœci Państwa Œrodka.

Zgodnie z powtarzanš przy wielu okazjach zasadš o pienišdzach kryjšcych za prawdziwymi intencjami niezrozumiałych z pozoru sytuacji, tym razem to okręty podwodne stajš się osiš sporu. Na zdjęciach, którymi dysponujš Amerykanie, widać, ze chińska baza marynarki na Hainanie dysponuje jednostkami klasy 094A zdolnymi przenosić pociski JL-3 z atomowymi głowicami, o zasięgu 12 tys. km. Jeżeli tak uzbrojone okręty znajdš się na terenie morza Południowochińskiego, wówczas cele w Stanach Zjednoczonych znajdujš się w ich zasięgu.

Matematyka jest prosta i chińskie plany odrobinę bardziej czytelne. Podobno nawet wspominane zdjęcia okrętów przedostały się do USA jako ostrzeżenie i pokaz siły. Na poczštku mijajšcego tygodnia admirał Wu Shengli przekazał szefowi amerykańskiego sztabu marynarki, admirałowi Johnowi Richardsonowi składajšcemu wizytę w Pekinie, prosty komunikat: Chiny nie zamierzajš dostosować swojej suwerennoœci do jakichkolwiek ograniczeń nakładanych przez społecznoœć międzynarodowš. Przedstawiciel chińskiej marynarki dodał, iż jest ona w pełni przygotowana na obronę własnego terenu, jeœli będzie taka potrzeba.

Jak na razie, w imię obrony dostępu do bazy Yulin w Hainanie czy nie, Pekin poszerza sobie teren o 3,5 ml kilometrów kwadratowych. Tyle powierzchni spornego morza przeznaczono sobie na wyłšcznoœć. Chińska marynarka dysponuje 70 jednostkami podwodnymi, z których 16 majš napęd atomowy. Amerykanie dla porównania wykorzystujš 75 okrętów atomowych, w tym 15 nowoczesnych jednostek klasy Virginia i Seawolf. Jedynie cztery z nich (klasa Los Angeles) stacjonujš w bazie morskiej na Pacyfiku na wyspie Guam.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL