Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Holland w Hollywood a okręty w Zatoce Fińskiej

Anna Kozicka–Kołaczkowska
archiwum prywatne
Wyrok krótki. Na Polskę i na Polaków. Na ciebie, na mnie.

Frank Underwood znów więc przebojowo gdzieœ wkracza i znów padajš te słowa. Uszom nie wierzę. Nie rozumiem TEJ sceny ani za pierwszym, ani za trzecim razem. Cofam film raz po raz. Sztabowcy w scenie tylekroć ogranej w wojennych produkcjach, tym razem w Białym Domu, pochylajš się nad mapš œwiata. Tworzš scenariusz wojny z Rosjš prowokowanej w filmie przez alter ego Putina na Bliskim Wschodzie. W całej scenie padajš tylko dwa zdania. Muszš być ważne, skoro dla nich jš nakręcono. Zapisuję je. Czytam. Nie wierzę.

„Uzgodnię te same warunki z sojusznikami z NATO" – mówi ktoœ. Potem zaraz: „SZKODA, ŻE STRACIMY POLSKĘ, ale nadrobimy to okrętami w Zatoce Fińskiej". Frank nie komentuje. Koniec sceny.

Wyrok krótki. Na Polskę i na Polaków. Na ciebie, na mnie. Rozwišzanie œwiatowego konfliktu. Brzmi znajomo.

Owszem, to tylko film. Trzecia seria „House of Cards" dzieje się w przyszłoœci. Na jej poczštku mamy rok 2015, zatem zgodne rzucenie nas na pożarcie Putinowi przez NATO przewiduje się tu może dopiero na 2016. Niby w realu globalnej wojny oficjalnie nie ma, ale plan manewru europejskiego będzie, jak znalazł. PodpowiedŸ gotowego myku niskim kosztem. Naszym kosztem. To miłe, że sojusznikom z NATO będzie nas szkoda. Mimo to, jak wynika z filmowej, krótkiej serii strzałów w naszym kierunku, stratš czasu jest deliberować, gdy pan Putin się sroży.

I rzecz nie mniej dziwna – ten film, w którym wtłacza się opinii œwiata plan bezszmerowego załatwienia Polaków, jest jednym z dwóch odcinków serialu „House of Cards" wyreżyserowanych przez Agnieszkę Holland, najbardziej wpływowš reżyserkę w Polsce. Szok i konsternacja. Seria „Nasze matki, nasi ojcowie" to także tylko film, a pragmatyczni Niemcy nie wyrzucajš pieniędzy dla fanaberii. Niemcy, jak szczyci się w reklamie auta Claudia Schiffer, poczucia humoru w sprawach ważnych nie majš. I film nie jest robotš rozrywkowš. Jest zawsze klasycznym, leninowskim œrodkiem propagandy.

Dokładnie tak, prawie jako misję upowszechniania wiedzy politologicznej i historycznej, zapowiadała Holland swoje odcinki serialu:

„Może być konflikt rosyjski. Muszš się pojawić wštki rosyjskie, skoro mamy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trudno byłoby tego uniknšć. Moja wiedza o polityce międzynarodowej jest większa niż w przypadku większoœci moich amerykańskich kolegów, więc myœlę, że mogę coœ wnieœć do tej historii".

Jasne. Na Amerykanach, nie wyłšczajšc większoœci absolwentów Uniwersytetu Stanford, dla których Bukareszt czy Budapeszt to jeden pies, musiała zrobić wrażenie postać ruskiego prezydenta w odcinkach Holland, który w każdym dialogu pokazuje faka Frankowi Underwoodowi. Panoszy się on w Białym Domu jak na kołchozowej dyskotece, a nawet czaruje męskim urokiem jego ambitnš, urodzonš w najwyższych sferach żonę. Gra go aktor znacznie górujšcy wzrostem nie tylko nad niewybujałym Frankiem, ale nawet nad pięknš, rosłš jak modelka Clair. Ten twardziel, upozowany na jakiegoœ współczesnego Rasputina, daje, dzięki reżyserce Holland, porzšdny wycisk prezydentowi Underwoodowi. Przytłacza go w kontaktach osobistych, ogrywa, dominuje na frontach politycznych swoich diabolicznych gier. Ba, choć furiat, potrafi powstrzymać swš potężnš naturę wobec kalumni rzucanych mu w twarz przez błaŸnice z Pussy Riot, gdyż w istocie jest szczerym, œwiatowym demokratš. Ruskie pornoskandalistki zaproszono w filmie bowiem również do Białego Domu na przyjęcie na czeœć przyjaciela Moskala, czym przy okazji uœwiadomiono i zareklamowano amerykańskim kolegom polskiej reżyserki oraz œwiatu istnienie całkiem seksi, ruskiej opozycji.

Byłoby to komiczne, gdyby nie tamta, straszna kwestia o Polsce. Bo może kršży już po œwiecie coœ nowego? Przypisywanie nam „obozów œmierci" wypaliło, lecz może to jeszcze za mało i pora walić wprost? A odcinki Holland „House of Cards" obiegajš glob jak sputnik z ruskš sabakš Łajkš na pokładzie. Co z tego, że prawdziwa suka Łajka nie przeżyła eksperymentu, że tylko pierwszy „sezon" serialu jest bardzo dobry, drugi już nie, a trzeci jest słaby. Odcinki dziesišty i jedenasty trzeciej serii spod ręki Holland wyróżniajš się drętwotš, nudzš, ale i te obejrzš miliony na wszystkich kontynentach i to nie jeden raz.

Jak się nie trwożyć? Bezcennych ignorantów, którym jest zarówno, czy lšdowanie samolotu odbywa się w Bukareszcie, czy w Budapeszcie, i którym słowo „Warszawa" mówi tyle co „Samarkanda", nie wspominajšc o różnicy pomiędzy pojęciami „Białystok" i „Wrocław", jest na œwiecie zastraszajšco dosyć. Jak się nie trapić, gdy NATO, z naszymi, oszołomionymi wojakami włšcznie, wcišż odstawia bufonadę trenowania obrony niemieckiej granicy z Polskš?

Czy więc nie mamy, jak w banku, że miliony widzów, pomnšc odcinek słynnego serialu „HoC" , nie zdziwi ani trochę ożywiony scenariusz pani Holland, w którym, by uratować œwiat przed konfliktem globalnym zrealizuje się myk w rodzaju nadrabiania okrętami w Zatoce Fińskiej po wstępnym zaspokojeniu Putina Polskš?

Na pozór, koncepcja politologiczna Holland zdaje się pomijać fakt, że Polska w NATO jest jednym z sojuszników. Niestety, przypuszczam, że reżyserka nie tyle go zapomniała, co założyła, że rodzimi priwislinscy z NATO w odpowiedniej chwili ochotniczo oddadzš nas w ramiona przyjaciela Moskala dla dobra sprawy i ze swej spolegliwej natury, zatem właœnie tę taktykę uzgodniš w porozumieniu z sojusznikami z prawa i z lewa. W œwietle priwislinskich doœwiadczeń scenariusz ten wydaje się, w końcu, najbardziej prawdopodobny, no i sięga do Ÿródeł. Koncepcja Holland to przecież, wypisz wymaluj, Plan Bis jaruzelskiej strategii towarzysza generalissimusa zapodanej mu przed laty przez towarzyszy sojuszników z Kraju Rad.

Tamten pierwszy plan nie do końca się udał, jako że dziura po bombie atomowej w miejscu Ojczyzny na mapach dla sztabu towarzysza generalissimusa zadziwiła Patriotę Ryszarda Kuklińskiego. Bez końca mogę oglšdać minę naszego Bonda, zezujšcego na te mapy zza pleców generalissimusa, jak zwykle, rozpromienionego w bliskoœci swego mentora Kulikowa, boć ramię w ramię usadowionego z towarzyszem marszałkiem niby z serdecznym druhem. Dzięki Kuklińskiemu zdziwił się prezydent Regan i jeszcze cudem żyjemy, ale dziœ, po sugestywnej, filmowej reanimacji koncepcji rytu towarzysza generalissimusa - Planu Bis pani Holland - oraz dzięki spektakularnej promocji, szanse jego u prezydenta Obamy jawiš się, na moje oko, spore.

Czy Obama dotrwał do „sezonu" trzeciego „House of Cards" i czy dał za wygranš po nudach pierwszych minut dziesištego odcinka, wkrótce się okaże. Na wszelki wypadek, warto byłoby go ostrzec, że w razie, gdyby w myœl rady polskiej reżyserki, dowódcy jego okrętów uzgadniali z sojusznikami z NATO nadrabianie faktu zaistnienia ruskiego zaplecza u wschodnich rubieży Niemiec, to z priwislinskiego poligonu ( Otuchy... Może choć Wisła z nami nie wyparuje! ) trzeba by w porę ewakuować do USA Polski Instytut Sztuki Filmowej i następnie fundować filmy do kręcenia pani Holland oraz pisfowskiej kamandzie. A to mogłoby wykończyć i Hollywood.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL