Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Nie oceniaj innych po komentarzu

Aleksandra Galewska
archiwum prywatne
Bardzo podoba mi się, że modne jest w ostatnich latach posiadanie własnego zdania.

Bardzo podoba mi się, że kilkuletnie dziewczynki z zacięciem opowiadajš na YouTube, jak się malować. Bardzo cieszę się, że słowami na topie sš: kreatywnoœć, generalnie, tak?, facebook, zalajkuj, subskrybuj. Fajnie, że dzięki Internetowi możemy wszyscy obejrzeć, jak dwie gówniary atakujš inne dziewczyny w tramwaju i dzięki temu podjšć debatę na temat przemocy i reagowania na niš. Właœnie, właœnie!

A propos tego zdarzenia – wszyscy chyba jesteœmy zdania, że te dwie małe kryminalistki bardzo brzydko się zachowały. Dlaczego taki sam odsetek ludzi (stosunek komentarzy w Internecie do braku reakcji współpasażerów) w tramwaju nie zareagował? Dlaczego nikt nie przyblokował tych chudych dziewczynek, dlaczego nikt nie zatrzymał tramwaju, dlaczego nie wypchnięto ich na zewnštrz?

Dlatego, że w sieci jest bezpiecznie. Bezpiecznie jest mieć konkretne zdanie na jakiœ temat. Nie boimy się radykalnych poglšdów. I wszyscy w sieci wiemy, że powinno się reagować w takich jak wyżej wspomniana sytuacjach. Zatem potępiamy również ludzi, którzy siedzieli i nic nie zrobili. Przypomina mi to nieco sytuację w sieci, dotyczšcš niedawnego występu Kanye'go Westa na festiwalu muzycznym w Glastonbury. Festiwal muzyki rockowej 27 czerwca - kiedy to West dał swój występ - zadrżał. Trzšsł się nawet już nieco wczeœniej, a to za sprawš fanów rocka, którzy rozpoczęli zbieranie głosów pod petycjš dotyczšcš wykopania z line-up'u rapera, ponieważ nie życzyli sobie nierockowego wykonawcy na swoim œwięcie muzyki i piwa. „Niezadowoleńcy" zebrali ok. 150 tys. podpisów! Nie poruszyło to jednak organizatorów i występ doszedł do skutku. West, być może za sprawš autopromocyjnych zachowań żony, być może za sprawš swojego nieutemperowanego charakteru, nie ma szczęœcia do mšdrego odbiorcy. Otóż raper postanowił dać pstryczka w nochala tym wszystkim niemiłym ludziom, tak zwanym fanom rocka, i w set liœcie umieœcił jeden rockowy, znany całemu œwiatu utwór – „Bohemian Rapsody" zespołu Queen. Utwór puœcił z „taœmy", czyli poleciała wersja oryginalna, a sam raper zaœpiewał tylko kilka taktów, przerywanych zresztš œpiewem publicznoœci. Wszystko zrobił z uœmiechem i trzeba być naprawdę potomkiem z pierwszej linii po człowieku epoki kamienia łupanego, żeby wzišć to dosłownie. Zaœpiewał z nagraniem, nie przerywał Freddiemu praktycznie wcale i jeszcze się ładnie uœmiechał.

Ale jeœli już dyskutujemy o tym, JAK BARDZO KANYE WEST spieprzył (za przeproszeniem) PIOSENKĘ, to może jednak jakieœ argumenty? Bo według mnie: - rozpoczynajšc swoje wejœcie West miał problem z odsłuchem. Chciał zaczšć nisko, nie do końca się słyszał, więc wyjšł odsłuch i potem wszedł już w tonację; - jego niedługa częœć jest bardzo często przerywana œpiewem publicznoœci, kiedy podkład przestaje grać, czego nie rozumiem – zazwyczaj w takich momentach muzyka jednak gra – może to zatem sprawiać wrażenie, że coœ jest nie tak z wokalistš i całym pomysłem na występ. Jednak komunikacja na linii wokalista – publicznoœć jest dla obu stron czytelna. Bardziej zastanawiajšcy jest œciszajšcy muzykę akustyk; - dŸwięk z nagrania jest bardzo nierówny, więc komentator z Youtube'a musi mieć naprawdę dobry słuch, żeby słyszeć masakrowanie tonacji przez Westa. Ja musiałam się wsłuchać, żeby przebić się przez dŸwięki z tłumu. I specjalnie nie słyszę nic rażšcego.

Ostatecznie jednak, po tych wszystkich niedoróbkach dostaje się raperowi. Owszem, Kanye West nie jest wokalistš pokroju Jamesa Browna, B.B. Kinga i Sinatry. Być może na festiwalu w Glastonbury 2025 występować będš muzycy odtwarzajšcy jeden do jednego Top Wszech Czasów Trójki.

W 2008 sytuacja była podobna. Zaproszony na festiwal został Jay-Z, co nie spodobało się między innymi Noelowi Gallagerowi z Oasis. Stwierdził on, że gwiazdę hip-hopu zaproszono, żeby podnieœć sprzedaż biletów. Gallager był zdania, że jest to festiwal rockowy i taka muzyka powinna być tam grana. Jay-Z w zwišzku z tym postanowił na swojej liœcie umieœcić i wykonać przed festiwalowš publicznoœciš rockowy utwór – „Wonderwall" Oasis.

Myœlcie, młodzi komentatorzy, kiedy komentujecie, bo doprowadzacie do swojej własnej kompromitacji. Poza tym sytuacja pokazuje, że sporo osób czyta wszystko bardzo dosłownie, co pozwala stwierdzać, że sztuka naprawdę przestaje być potrzebna. Być może za kilka lat, chcšc obejrzeć wybitne malarstwo, będziemy iœć na wystawę idealnie na gładko wymalowanych œcian pokojowych by Pan Henio.

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL