Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Wybory w Gruzji i rosyjskie groźby

Wojciech Czabanowski
archiwum prywatne
Wiceminister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin w odpowiedzi na wezwanie Minister Obrony Gruzji Tiny Khidasheli, która wzywała cywilizowany œwiat do zjednoczenia się w obliczu rosyjskiego zagrożenia, odpowiedział: „Staramy się powstrzymywać, ale nasza cierpliwoœć ma granice”.

Gruzja jest w ciężkim położeniu od czasu rosyjskiej agresji, która miała na celu oderwanie od kaukaskiego państwa Abchazji i Osetii Południowej. Niewielki kraj stoi cały czas w obliczu powtórnej eskalacji konfliktu, a w niedalekiej przyszłoœci odbędš się tam wybory. Fakt ten wykorzystujš rosyjscy politycy, starajšc się groŸbami wpłynšć na ewentualny wynik wyborów. Grigorij Karasin w swoich wypowiedziach nie pozostawia złudzeń: „Obecnie znajdujemy się na rozdrożach i musimy dokonać wyboru, albo powrócimy do konfrontacji, albo będziemy kontynuowali komunikację opartš na wzajemnym szacunku”.

Donald Tusk twittował ostatnio w języku gruzińskim w zwišzku ze spotkaniem z gruzińskim premierem, a Unia Europejska podpisała 14 milionowy kontrakt z kaukaskš republikš. Jednoczeœnie cały czas trwa zbliżenie Gruzji do NATO, chociaż warto, by w coraz trudniejszych czasach prace te nabrały tempa. Polska nie powinna zapominać o gruzińskich partnerach, zwłaszcza że nowy rzšd i prezydent w oczywisty sposób otwarcie nawišzujš do tradycji politycznych Lecha Kaczyńskiego uznawanego w Gruzji za bohatera narodowego.

Agresywna polityka Rosji powinna spotkać się z odzewem ze strony polskiej w postaci dšżenia do konsolidacji państw zagrożonych ze strony wschodniego mocarstwa. Nie zapominajmy, że Gruzja – podobnie jak Ukraina – niedawno straciła spore częœci swojego terytorium na skutek rosyjskiej agresji. Wsparcie ze strony polskiej jest szczególnie ważne w obliczu zbliżajšcych się wyborów. Warto, by rosyjskie groŸby, obliczone na wpływanie na proces demokratyczny, nie pozostały bez równoważnych deklaracji wsparcia ze strony Zachodu, a szczególnie Polski.

ródło: W Sieci Opinii

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL