Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sieci opinii

Kto zyskuje na nieodpowiedzialności Merkel

Wojciech Czabanowski
archiwum prywatne
Liberalna polityka Angeli Merkel wobec uchodŸców doprowadziła najpierw do napięć na linii CDU-CSU, a w końcu do różnicy zdań w niemieckim rzšdzie. Minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział wprost, że dalsze beztroskie przyjmowanie migrantów doprowadzi nie tylko do katastrofy finansowej, ale także do upadku znaczenia Europy w œwiecie. W miarę jak pozycja Angeli Merkel słabnie, w Niemczech roœnie siła Alternatywy dla Niemiec (AfD).

Coraz więcej polityków, już nie tylko z Europy Œrodkowej – jak chociażby Donald Tusk – zwraca uwagę na niekorzystne skutki kryzysu migracyjnego dla Europy i skłania się do interpretacji, że kryzys ten mógł zostać wywołany celowo przez obce mocarstwa w celu politycznego i gospodarczego osłabienia Unii Europejskiej. Nazywajšc rzeczy po imieniu – jest to składnik prowadzonej na œwiecie wojny hybrydowej, w której najbardziej obrywa naiwna Europa.

Reprezentujšcy centrum politycy głównego nurtu brnš jednak dalej w kierunku, który obrali na poczštku, powodujšc radykalizację nastrojów w swoich społeczeństwach. W Niemczech na niechęci do Angeli Merkel zyskuje powstała trzy lata temu partia Alternatywa dla Niemiec. To konserwatywne ugrupowanie zbija kapitał polityczny na kryzysie migracyjnym i niechęci ugrupowań rzšdzšcych do stosowania mechanizmów demokracji bezpoœredniej. Chociaż ogólnoniemiecke sondaże przypisujš na razie partii około dwunastoprocentowe poparcie, AfD ma szanse na zwycięstwo w zbliżajšcych się wielkimi krokami wyborami w landach. Partia nie tylko wyprzedziła SPD w sondażach we wschodnim landzie Saksonia-Anhalt, ale ma szanse na zdobycie miejsc w landtagach w o wiele trudniejszych dla siebie regionach: Badenii-Wirtembergii czy Nadrenii-Palatynacie.

Wzrost znaczenia AfD w Niemczech byłby nie bez znaczenia dla Polski. Od czasu rozpoczęcia kryzysu migracyjnego partia sympatyzowała z ostrš liniš polskiego rzšdu, wypowiadała się pozytywnie o naszym kraju w trakcie debaty w parlamencie europejskim, a niedawno okreœliła relacje na temat Polski w niemieckich mediach jako skandaliczne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL