Stanowisko opublikowane na stronach internetowych PKW jest reakcją na przygotowany i opublikowany przez Fundację Stefana Batorego raport „Nieważne głosy, ważny problem".

Raport zawiera sugestię, że główną przyczyną zwiększonej liczby głosów nieważnych w wyborach do sejmików województw w 2014 r. były zbroszurowane karty do głosowania (stosowane są od 1991 r.). Fundacja proponuje, aby nowa karta wyborcza miała jasną i prostą konstrukcję i by zawierała jasną i czytelną instrukcję, jak głosować.

Komisja przypomina, że odpowiada za opracowanie wzorów kart do głosowania, ale jest ograniczona przepisami kodeksu wyborczego. Ten zaś nakazuje, aby osobom niewidomym zapewnić możliwość udziału w wyborach za pomocą nakładek w alfabecie Braille'a. Analiza i konsultacje z organizacjami zrzeszającymi osoby niewidome wykazały, że aby spełnić ten wymóg w wyborach, w których głosuje się na wieloosobowe listy (do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, sejmików województw, rad powiatów, rad dzielnic m.st. Warszawy), konieczne jest stosowanie kart zbroszurowanych.

Jak wyjaśnia PKW, po wyborach samorządowych z 2014 r. karty zbroszurowane zaopatrzone zostały w okładkę, spis treści i informację, jak prawidłowo oddać głos. Rozwiązanie to zostało uwzględnione w nowelizacji kodeksu wyborczego. Jednocześnie PKW informuje, że przeprowadzi ponowne konsultacje społeczne dotyczące formy kart do głosowania i treści informacji dla wyborcy.