Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały odpowiadającej na pytanie, czy obowiązek ponoszenia przez członków rodziny osoby skierowanej do domu pomocy społecznej opłaty za pobyt w takiej placówce powstaje z mocy prawa, czy też na mocy decyzji administracyjnej. Problem w tym, że sprawa dotyczyła zwrotu poniesionych przez gminę Wrocław kosztów za pobyt w DPS, a nie ustalenia obowiązku ponoszenia tych kosztów przez wnuczkę.

– Udzielenie odpowiedzi na pytanie wymaga nie tylko tego, by w sprawie występowało zagadnienie prawne budzące wątpliwości, ale także tego, by pozostawało ono w bezpośrednim związku logicznym ze sprawą rozpoznawaną przez sąd pytający – uzasadnił sędzia Jacek Chlebny, wiceprezes NSA. I wyjaśnił, że uchwały powinny obejmować tylko kwestie objęte wnioskiem. NSA nie może natomiast modyfikować treści pytania prawnego.

Pytanie dotyczyło jedynie art. 59 ust. 1 tej ustawy o pomocy społecznej odnoszącego się do decyzji o skierowaniu do DPS i decyzji ustalającej opłatę za pobyt w tej placówce. Nie było w nim mowy o art. 104 regulującym ściąganie należności za pobyt w DPS. Pytanie nie korespondowało więc ze stanem faktycznym sprawy – uznał sąd, odmawiając odpowiedzi.

sygnatura akt: I OPS 2/17