Nowe podstawy prawne dla rodzinnych wywiadów środowiskowych

aktualizacja: 14.09.2017, 08:07
Foto: 123RF

Na polecenie sądu kuratorzy przeprowadzą wywiady środowiskowe na potrzeby obowiązkowego leczenia odwykowego, umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym lub przyjęcia do domu pomocy społecznej.

To główne zmiany, jakie przewiduje nowela kodeksu postępowania cywilnego i ustaw: o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz o ochronie zdrowia psychicznego. W środę odbyło się jej pierwsze czytanie.

Nowela ma usunąć wątpliwości, czy sądy opiekuńcze mogą zlecać kuratorom wywiady środowiskowe w sprawach (opiekuńczych) dotyczących osób małoletnich i dorosłych objętych opieką lub kuratelą. Sądy będą mogły to czynić już po powzięciu wiadomości o zdarzeniu, które może być podstawą wszczęcia postępowania z urzędu, a jeszcze przed jego formalnym rozpoczęciem.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE