Ile odpisów pisma procesowego należy złożyć w sądzie

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uznał, że brak odpowiedniej ilości odpisów apelacji skutkuje jej odrzuceniem. Należy przygotować odpis dla wszystkich stron określonych w zaskarżanym wyroku.

Aktualizacja: 19.08.2017 17:35 Publikacja: 19.08.2017 12:46

Ile odpisów pisma procesowego należy złożyć w sądzie

Foto: Fotolia.com

Sąd Okręgowy odrzucił apelację płatnika składek w sprawie dot. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pełnomocnik płatnika złożył pismo zatytułowane apelacja, w którym jako apelującego wskazano płatnika składek. Pismo złożono w jednym egzemplarzu, bez podpisu.

Sąd zobowiązał pełnomocnik powoda do uzupełnienia braków formalnych i fiskalnych apelacji, do wskazania wniosków i zarzutów apelacji, własnoręcznego jej podpisania, wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia i przedłożenia 2 odpisów apelacji w terminie 7 dni.

W odpowiedzi na zobowiązanie sądu, złożono pismo zatytułowane "pismo powoda", do którego zostały załączone 2 obszerne i podpisane przez płatnika egzemplarze apelacji o innej treści niż apelacja wniesiona wcześniej.

Mając na uwadze powyższe Sąd uznał, że nie zostały uzupełnione braki formalne pierwotnie złożonej apelacji złożonej.

Sąd wskazał, że nawet w sytuacji gdyby apelacja o nowej treści stanowiła uzupełnienie wcześniejszej, to została ona złożona w oryginale i w jednym odpisie, a taki sposób jej złożenia nie spełnia wymogów nałożonych na płatnika przez Sąd w zobowiązaniu w zakresie doręczenia dwóch odpisów apelacji.

Mając na uwadze niniejsze okoliczności sąd odrzucił apelację.

Płatnik nie zgadzając się z postanowieniem sądu złożył zażalenie, w którym zarzucił m. in. błędne ustalenie stanu faktycznego poprzez przyjęcie, że apelujący nie uzupełnił braków formalnych, tj. zgodnie ze zobowiązaniem Sądu nie przełożył 2 odpisów apelacji, podczas gdy apelujący przedłożył w Sądzie Okręgowym 13 egzemplarzy apelacji, które to stanowiły załączniki do pisma pełnomocnika płatnika.

W zażaleniu podnoszono, że płatnik nie może ponosić konsekwencji utraty jego pism przez sąd. Ponadto, płatnik składek wskazał, że nawet gdyby przyjąć, iż przedłożył on wyłącznie 1 odpis pisma, to i tak apelacja podlegała rozpoznaniu.

Płatnik zwrócił uwagę, że sąd uznał za stronę procesu pracownika płatnika (jako zainteresowanego), podczas gdy osoba ta nie mogła być uznana za stronę sporu, a co za tym idzie, brak było potrzeby zapewniania dla niej odpisu apelacji.

W konsekwencji płatnik wniósł o uchylenie postanowienia i rozpoznanie wniesionej apelacji oraz o zasądzenie na rzecz skarżącego zwrotu kosztów postępowania zażaleniowego, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Sąd apelacyjny oddalił zażalenie uznając je za niezasadne. Sąd Apelacyjny podzielił opinię sądu pierwszej instancji, iż nie doszło do prawidłowego uzupełnienia braków formalnych apelacji do których wezwano pełnomocnika płatnika. Apelacja nie została złożona w wymaganej ilości odpisów i nie była ona podpisana.

SA wskazał, że wbrew obowiązku nałożonego przez sąd został przedłożony tylko jeden podpisany egzemplarz apelacji wraz z jednym odpisem apelacji co wynikało jednoznacznie z treści pisma przewodniego do apelacji, w którym wskazano załączniki.

Sąd zwrócił uwagę, że zobowiązanie zostało wysłane do profesjonalnego pełnomocnika płatnika, który nie wykonał w całości zarządzenia Sądu, a następnie próbował w zażaleniu wykazać, że dołączył więcej egzemplarzy pisma niż było to konieczne mimo wyraźnego opisu składanych załączników zawartego w piśmie przewodnim.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 1 czerwca 2017 r., sygnatura akt: III AUz 41/17

Sąd Okręgowy odrzucił apelację płatnika składek w sprawie dot. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pełnomocnik płatnika złożył pismo zatytułowane apelacja, w którym jako apelującego wskazano płatnika składek. Pismo złożono w jednym egzemplarzu, bez podpisu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego