- Ta sprawa pokazuje, że warto zawsze walczyć do końca. Gdyby Senat, a następnie Sejm nie przegłosował tych poprawek i nie wydłużył tego terminu to uchwalone prawo do złożenia skargi kasacyjnej zostałoby jedynie na papierze. Żaden z uprawnionych podmiotów nie skorzystałby z tej możliwości, o czym uprzedzałem w Sejmie – podkreślił Marek Michalak.

Przegłosowana w Sejmie ustawa wychodzi naprzeciw wielu zgłaszanym przez Rzecznika Praw Dziecka od dziewięciu lat postulatom. Jednym z nich było przywrócenie możliwości zaskarżania do Sądu Najwyższego prawomocnych orzeczeń wydanych w oparciu o regulacje Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.

Kolejnym postulatem RPD, który znalazł odzwierciedlenie w rządowym projekcie ustawy, jest odstąpienie od natychmiastowej wykonalności postanowień wydanych w I instancji w sprawach toczących się w trybie Konwencji haskiej.

- Wprowadzona zmiana jest odpowiedzią na wielokrotnie zgłaszaną przeze mnie potrzebę nowelizacji przepisu art. 579 k.p.c,. regulującego kwestię wstrzymania wykonalności postanowień wydanych przez sąd opiekuńczy, poprzez poszerzenie katalogu tych postanowień o orzeczenia w przedmiocie powrotu bezprawnie uprowadzonych dzieci do miejsca stałego pobytu – podkreślił RPD podczas wystąpienia w Sejmie 9 stycznia br., który pierwsze wystąpienie w tej sprawie skierował do Ministra Sprawiedliwości już w 2009 roku.

- Proponowana zmiana pozwoli uchronić dzieci przed dramatycznymi konsekwencjami decyzji ich rodziców, którzy - nie mogąc liczyć na pełną dwuinstancyjność postępowania sądowego – zmuszeni byli ukrywać się wraz z dziećmi w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy przez sąd odwoławczy – zaznaczył Rzecznik.