W sytuacji, gdy postępowanie w przedmiocie wydania dziecka nie jest ostatecznie zakończone, narażenie małoletnich na negatywne przeżycia związane z wszczętą procedurą związaną z przymusowym odebraniem jest sprzeczne z zasadą dobra dziecka - przekonywał od lat rzecznik Marek Michalak i apelował do resortu sprawiedliwości nie tylko o to, aby postanowienia sądu powinny być wykonalne wtedy, gdy uzyskają przymiot prawomocności, ale także m.in. o zmianę przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i rozszerzenie katalogu spraw z zakresu prawa rodzinnego, od których przysługuje skarga kasacyjna o sprawy rozstrzygane na podstawie Konwencji haskiej, a także o to, aby Sąd Najwyższy miał możliwość kontrolowania orzeczeń wydanych w trybie Konwencji haskiej.

Teraz ministerstwo sprawiedliwości  poinformowało, że w projekcie ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa UE i umów międzynarodowych oraz zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw zostanie poszerzony katalog postanowień sądu opiekuńczego wykonalnych dopiero po ich uprawomocnieniu. Zostaną do niego włączone postanowienia wydane w sprawach o odebranie osoby podległej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, prowadzonych na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę (tzw. Konwencji haskiej).

Po wprowadzeniu nowych przepisów od wyroku odwoławczego będzie przysługiwać kasacja. Będą ją mogli złożyć: Minister Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka lub Rzecznik Praw Obywatelskich.

Na etapie kierowania projektu ustawy do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, zostanie on przedstawiony Rzecznikowi do zaopiniowania.