Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sšdzie i urzędzie

Pierwszy paszport dla 18-latka z flagš w pakiecie jubileuszowym

MSWiA
W tym roku każdy 18-latek wnioskujšcy po raz pierwszy o paszport otrzyma wraz z nim pakiet jubileuszowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległoœci.

W specjalnej kopercie znajdujš się: flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik z opisem jak szanować biało-czerwone barwy i poprawnie œpiewać hymn Polski.

- Setnš rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległoœci będziemy obchodzić przez cały 2018 rok. To doskonała okazja do wspólnego œwiętowania. To dowód pamięci o tych, którzy nosili Polskę w sercach w czasach, gdy nie było jej na mapach. Ideę akcji najlepiej oddajš słowa marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujšcym dane terytorium" - zakomunikowało dziœ  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Cytat ten został wydrukowany na kopercie z pakietem jubileuszowym. Znajdujš się na niej także wizerunki: Piłsudskiego, Kwiatkowskiego, Dmowskiego, Narutowicza, Hallera, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Moœcickiego, Wojciechowskiego i młodych ludzi.

O szczegółach akcji „Pakiet na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległoœci/start w dorosłoœć" informujš plakaty w urzędach, w których składane sš wnioski o wydanie paszportu.

Co roku jest składanych około 1 300 000 wniosków o wydanie paszportu. MSWiA szacuje, że w 2018 roku wniosek o wydanie paszportu złoży ok. 18 tys. 18-letnich obywateli Polski. Taki wniosek można złożyć w wydziale paszportowym dowolnego urzędu wojewódzkiego lub w punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Za granicš paszport można otrzymać za poœrednictwem konsulatu. Po złożeniu wniosku można monitorować status sprawy za poœrednictwem platformy: www.obywatel.gov.pl. Można także skorzystać z usługi powiadomienia sms-em lub e-mailem o tym, że paszport jest już gotowy do odbioru.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL