Przemieszczanie własnych towarów bez faktury VAT

Import wyrobów z Chin, ich odprawa w Niemczech i przemieszczenie do Polski składają się na wewnątrzwspólnotowe nabycie. Aby odliczyć VAT naliczony z tego tytułu kupujący musi wykazać w deklaracji podatek należny.

Publikacja: 20.07.2016 06:10

Przemieszczanie własnych towarów bez faktury VAT

Foto: 123RF

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny (składa deklarację VAT-7) i podatnik VAT UE. Importuje odzież (towar handlowy) z Chin. Dotychczas ostateczna odprawa celna sprowadzanych z Chin towarów była przeprowadzana w Polsce. Ostateczna odprawa celna jednej z ostatnich dostaw miała jednak miejsce w Niemczech (tam też został rozliczony VAT od importu towarów). Następnie spółka przemieściła towary z Niemiec do Polski, rozpoznając tę czynność jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Czy spółka musi posiadać oryginał faktury potwierdzający nabycie tych towarów, aby móc skorzystać z odliczenia VAT od WNT? – pyta czytelnik.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy nabyte towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. W przypadku importowanej odzieży stanowiącej dla spółki towary handlowe warunek ten zostaje spełniony.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka dokonuje WNT (patrz ramka) własnych towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż przemieszcza z terytorium Niemiec (tj. innego państwa członkowskiego) na terytorium kraju, tj. Polski, towary uprzednio zaimportowane z Chin – państwa trzeciego.

Kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT, jest dla podatnika jednocześnie kwotą podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. d ustawy o VAT).

Kwota podatku należnego przekształca się tu w kwotę podatku naliczonego.

Termin jest ściśle określony

Z prawa do odliczenia podatku naliczonego można skorzystać w ściśle określonym terminie. Powstaje ono w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

Obowiązek podatkowy z tytułu WNT, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT, powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).

W przypadku podatku naliczonego powstałego z przekształcenia podatku należnego od WNT, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Dokument nie jest potrzebny

Ustawodawca w żaden sposób nie powiązał prawa do odliczenia podatku naliczonego od WNT zdefiniowanego w art. 11 ustawy o VAT z otrzymaniem faktury dokumentującej dostawę towarów stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Odniesienie do faktury występuje natomiast w przypadku podatku naliczonego powstałego z przekształcenia podatku należnego od WNT, o którym mowa w art. 9 ustawy o VAT. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje wtedy zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, m.in. pod warunkiem, że podatnik otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów stanowiącą u niego WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy (zob. art. 86 ust. 10b pkt 2, ust. 10g i 10h ustawy o VAT).Wynika to z faktu, że w przypadku WNT, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT, dostawa towarów stanowiąca u danego podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie jest potwierdzana fakturą wystawioną przez kontrahenta, gdyż jest to przemieszczenie własnych towarów.

Przykład

6 czerwca 2016 r. spółka dokonała przemieszczenia własnych towarów – odzieży uprzednio zaimportowanej z Chin. Obowiązek podatkowy z tytułu WNT (o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT) powinna zatem rozpoznać 15 lipca 2016 r. W deklaracji VAT-7 za lipiec 2016 r. powinna wykazać podatek należny od WNT, aby móc odliczyć podatek naliczony z tytułu WNT tych towarów. Z prawa do odliczenia będzie mogła skorzystać w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, tj. w deklaracji VAT-7 za lipiec (co jest powszechną praktyką), ale może z niego skorzystać alternatywnie, stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, w deklaracji VAT-7 za sierpień bądź wrzesień 2016 r.

Warunkiem obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie to, że spółka uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 ustawy o VAT, w deklaracji VAT-7 składanej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego.

W związku z przemieszczeniem własnych towarów z innych państw Unii Europejskiej, które będzie konsekwencją importu towarów, warunkiem odliczenia podatku naliczonego nie jest posiadanie oryginału faktury (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 marca 2016 r., ILPP4/443-564/13-2/BA).

Autor jest doradcą podatkowym

Ustawa wyróżnia dwa rodzaje WNT

- Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o VAT).

- Z kolei, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (z zastrzeżeniem art. 9 ust. 2 i art. 10 ustawy o VAT).

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny (składa deklarację VAT-7) i podatnik VAT UE. Importuje odzież (towar handlowy) z Chin. Dotychczas ostateczna odprawa celna sprowadzanych z Chin towarów była przeprowadzana w Polsce. Ostateczna odprawa celna jednej z ostatnich dostaw miała jednak miejsce w Niemczech (tam też został rozliczony VAT od importu towarów). Następnie spółka przemieściła towary z Niemiec do Polski, rozpoznając tę czynność jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Czy spółka musi posiadać oryginał faktury potwierdzający nabycie tych towarów, aby móc skorzystać z odliczenia VAT od WNT? – pyta czytelnik.

Pozostało 91% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP