Czy po nowelizacji VAT trzeba będzie wymienić kasy fiskalne

Sprzedawcy obawiają się, że nowelizacja VAT wymusi wymianę 1,8 mln kas fiskalnych. Ministerstwo uspokaja, że nie ma takiego obowiązku.

Aktualizacja: 06.06.2018 08:14 Publikacja: 06.06.2018 07:59

Czy po nowelizacji VAT trzeba będzie wymienić kasy fiskalne

Foto: 123RF

Już 1 lipca br. mają wejść w życie zmiany dotyczące wystawiania faktur na podstawie paragonów. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT nabywca, który nie odbierze od razu faktury, może zgłosić się po nią później – tak jak dotychczas – na podstawie paragonu. Ale pojawia się nowy warunek: paragon musi zawierać numer NIP nabywcy.

Dla firmy faktura

„W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik. W takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę" – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej"".

„Nie będzie konieczna wymiana kas bez funkcji umieszczania na paragonie NIP nabywcy na kasy, które mają tę funkcjonalność" – podkreśla resort.

Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że prędzej czy później i tak będą musieli kupić nowe kasy z NIP. Projekt nowelizacji zakłada, że tym, którzy wystawią fakturę do paragonu bez NIP, grozić będzie sankcja w wysokości 100 proc. kwoty VAT wykazanego na tej fakturze. Tymczasem zgodnie z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę na żądanie nabywcy na podstawie paragonu. Przepis ten przewiduje na to termin trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że podatnicy, aby zapewnić sobie możliwość wystawiania faktury w terminie trzech miesięcy, będą zmuszeni nabyć kasy rejestrujące, umożliwiające oznaczanie paragonu numerem identyfikacyjnym nabywcy.

Kiedy wymiana

– Obowiązek zamieszczania na paragonie numeru NIP nabywcy wymaga szeregu zmian w aplikacji sprzedaży, systemach finansowo-księgowych, z których przekazywane są komunikaty do kas (drukarek) fiskalnych oraz w samych procesach obsługi klienta. Ma to związek z koniecznością identyfikacji nabywcy jako podatnika już w momencie wystawiania paragonu – mówi.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, uważa, że proponowane uszczelnienie VAT „co do zasady jest słuszne".

– Jest jednak kilka związanych z tym ograniczeń, które nie sprzyjają przedsiębiorcom. Aby wystawić paragon z NIP, trzeba mieć kasę fiskalną z taką funkcją, a mniejsze sklepy rzadko dysponują podobnym sprzętem – mówi.

Jej zdaniem sprzedawcy, nie mając możliwości wystawiania paragonu z NIP, będą musieli na życzenie nabywcy każdorazowo wystawić mu fakturę, zamiast jednej zbiorczej faktury wystawianej na podstawie kilku paragonów. Tymczasem drobni przedsiębiorcy chętnie posługiwali się fakturą zbiorczą, by zmniejszyć koszty obsługi księgowej.

Eksperci zwracają też uwagę na bardzo krótki okres na wdrożenie zmian. Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie już 1 lipca br. Nie jest wykluczone, że termin ten zostanie przesunięty.

„Datę wejścia w życie ustawy będzie można określić dopiero po zakończeniu etapu uzgodnień i przekazaniu projektu do Rady Ministrów" – wyjaśnia MF.

etap legislacyjny: opiniowanie

Opinia

Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, partner GWW Tax

To wyjątkowo zły pomysł i należy mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów się z niego wycofa. Uzależnienie możliwości wystawiania faktur od tego, czy paragon zawiera NIP, to dodatkowy wymóg w zakresie fakturowania. To rozwiązanie niezgodne z dyrektywą VAT, naruszające w szczególności zasadę proporcjonalności.

Dotyczy to również planowanych sankcji, które mają wynosić 100 proc. podatku wykazanego na fakturze i mają być płacone przez sprzedawcę i nabywcę, jeśli sprzedawca wystawi ją do paragonu bez NIP. Resort tylko mówi o uproszczeniach, ale w praktyce komplikuje i utrudnia życie przedsiębiorcom. Zamiast np. wprowadzić rozwiązanie, które pozwoliłoby bezpiecznie podatnikom odliczać VAT z paragonów (bez NIP) jak w normalnych krajach, u nas się ogranicza i tak już znacznie ograniczone rozwiązania unijne. Należy również pamiętać, że od 2019 r. mają być wdrażane kasy fiskalne online, które powinny być skuteczniejszym sposobem walki z nadużyciami w podatkach.

Już 1 lipca br. mają wejść w życie zmiany dotyczące wystawiania faktur na podstawie paragonów. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT nabywca, który nie odbierze od razu faktury, może zgłosić się po nią później – tak jak dotychczas – na podstawie paragonu. Ale pojawia się nowy warunek: paragon musi zawierać numer NIP nabywcy.

Dla firmy faktura

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów