Nowy współwłaściciel nieruchomości nie może żądać uchylenia zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Zasadą jest trwałość ostatecznej decyzji. Uchylenie lub zmiana takiej decyzji, stwierdzenie jej nieważności bądź wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach wskazanych w przepisach.

Aktualizacja: 16.10.2018 08:02 Publikacja: 16.10.2018 05:30

Nowy współwłaściciel nieruchomości nie może żądać uchylenia zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Foto: AdobeStock

W budynku wielorodzinnym znajduje się punkt sprzedaży alkoholu. Osoba, która stała się współwłaścicielem tego budynku już po wydaniu przez wójta zezwolenia na sprzedaż alkoholu, chce doprowadzić do wznowienia postępowania w sprawie tego zezwolenia, gdyż wydano je bez jej zgody. Czy jest to podstawa do wznowienia postępowania?

Nie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej u.w.t.) detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych wymaga zezwolenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, do którego trzeba dołączyć m.in. zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym (art. 18 ust. 2 i ust. 6 pkt 3 u.w.t.). Zweryfikowanie przez wójta spełnienia tego warunku polega na ustaleniu czy zgoda została złożona w formie pisemnej, ma charakter bezwarunkowy i pochodzi od podmiotu uprawnionego do jej wyrażenia (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 września 2011 r., sygn. II GSK 855/10, LEX nr 966220). Znaczenie ma tu tylko zgoda pochodząca od podmiotu będącego „właścicielem, użytkownikiem, zarządcą lub administratorem budynku" w czasie rozpatrywania wniosku złożonego wójtowi (por. wyrok NSA z 11 stycznia 2007 r., sygn. II GSK 274/06, LEX nr 287959). Zwraca się uwagę, że osoba, która nie była współwłaścicielem nieruchomości w dacie rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, a tym samym nie była legitymowana do wyrażenia zgody z art. 18 ust. 6 pkt 3 u.w.z., nie jest uprawniona do kwestionowania zezwolenia w trybie wznowienia postępowania.

Czytaj także: Zezwolenie na sprzedaż alkoholu można stracić w każdej chwili - wyrok WSA

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku WSA w Lublinie z 28 lutego 2013 r. (sygn. III SA/Lu 784/12, LEX nr 1311260) do postępowania o uchylenie zezwolenia ma zastosowanie art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.), zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Postępowanie dotyczy interesu prawnego danej osoby w przypadku, gdy w tym postępowaniu wydaje się decyzję, która rozstrzyga o prawach i obowiązkach danej osoby bądź gdy rozstrzygnięcie o prawach i obowiązkach innego podmiotu wpływa na prawa i obowiązki tej osoby.

O tym, czy interes ma charakter prawny przesądza treść przepisów prawa materialnego, przy czym chodzi tu o przepisy, z których dla konkretnego podmiotu wynikają prawa lub obowiązki pozostające w związku z rozstrzygnięciem wydanym w postępowaniu. Nowy współwłaściciel nieruchomości, na której znajduje się punkt sprzedaży alkoholu, nie jest legitymowany do żądania uchylenia ostatecznej decyzji zezwalającej na sprzedaż alkoholu, wydanej przed nabyciem przez niego praw do nieruchomości, co jest zgodne z zasadą trwałości ostatecznych decyzji, zawartą w art. 16 § 1 k.p.a. (por. także wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 15 listopada 2017 r., sygn. VII ACa 974/17, LEX nr 2487711).

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 18 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 487 ze zm.)

podstawa prawna: art. 16, art. 28, art. 145 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

W budynku wielorodzinnym znajduje się punkt sprzedaży alkoholu. Osoba, która stała się współwłaścicielem tego budynku już po wydaniu przez wójta zezwolenia na sprzedaż alkoholu, chce doprowadzić do wznowienia postępowania w sprawie tego zezwolenia, gdyż wydano je bez jej zgody. Czy jest to podstawa do wznowienia postępowania?

Nie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego