Centralizacja VAT powinna uwzględniać zobowiązania samorządów

Niektóre z „uproszczeń" stosowanych przy wdrażaniu centralizacji VAT nie uwzględniają treści umów zawartych przez samorządy z innymi podmiotami i mogą dla nich rodzić ryzyka podatkowe oraz cywilnoprawne.

Publikacja: 11.07.2017 05:50

Centralizacja VAT powinna uwzględniać zobowiązania samorządów

Foto: 123RF

Samorządy wdrażając centralizację VAT opierają się na rozliczeniach przygotowywanych przez poszczególne jednostki organizacyjne. Te przygotowują „deklaracje cząstkowe", na podstawie których przygotowywana jest „deklaracja scentralizowana".

Nierzadko okazuje się, że z punktu widzenia samorządu lub konkretnej jednostki organizacyjnej kwota podatku do odliczenia jest na tyle niska, że decyduje się ona nie korzystać z prawa do odliczenia. Ze strony samorządowców można spotkać się z argumentem, że odliczenie VAT wygenerowałoby nieproporcjonalny nakład pracy związany z obliczeniem i stosowaniem pre-współczynnika i współczynnika.

Nie zagłębiając się w kwestię potencjalnej odpowiedzialności za zachowanie dyscypliny finansów publicznych związanej z rezygnacją z odliczenia VAT przez samorząd, prawo do odliczenia VAT jest przywilejem, a nie obowiązkiem podatników. Rezygnacja jednakże nie wpływa na ich obowiązek naliczania VAT od dokonywanych dostaw i świadczonych usług. W praktyce samorządowej zaczęto nawet mówić w odniesieniu do jednostek organizacyjnych o „jednostronnych podatnikach VAT" – tj. tych jednostkach organizacyjnych, które zrezygnowały z odliczenia i tylko naliczają VAT oraz „dwustronnych podatnikach VAT" – tj. naliczających i odliczających VAT.

Problem występuje w sytuacjach, gdy „jednostronnym podatnikiem VAT" jest jednostką organizacyjną, która jest stroną umów z innymi podmiotami np. wynajmuje lokal, a umowa przewiduje dodatkowo pokrywanie przez najemcę kosztów eksploatacyjnych. W takiej sytuacji jednostka organizacyjna nie odlicza VAT od nabywanych mediów, a następnie nalicza podatek przy ich refakturze. Żeby samorząd nie ponosił ciężaru podatku, podatek kalkulowany jest od kwoty opłat brutto, która została zapłacona przy nabyciu mediów. W efekcie najemca zostaje ekonomicznie podwójnie obciążony podatkiem.

W praktyce skutki takiego podejścia dotykają przede wszystkim organizacje non-profit, którym zasadniczo nie przysługuje prawo do odliczenia, a utrzymują się z dotacji oraz darowizn i nie mają możliwości pozyskania finansowania na pokrycie nienależnie podwyższonych opłat.

Po stronie samorządów konsekwencje uproszczeń mogą ujawnić się także na gruncie prawa cywilnego. Dobrowolna rezygnacja z przysługującego wynajmującemu odliczenia VAT nie wpływa bowiem na wysokość wydatków, które zgodnie z umową najemca jest zobowiązany mu zwrócić. Tym bardziej, że przed upływem terminu przedawnienia, wynajmujący może jeszcze skorygować swoje rozliczenia i odzyskać pierwotnie nieodliczony VAT, którym przecież obciążył najemcę. O dokonaniu korekty deklaracji najemca zasadniczo nie będzie miał możliwości się dowiedzieć. Skutki wadliwego wdrożenia centralizacji VAT samorządy mogą szczególnie odczuć tuż przed przedawnieniem roszczeń wynikających z umów najmu, gdy najemcy wystąpią z żądaniami zwrotu nadpłaconych kwot.

Dlatego trudno zrozumieć argumenty samorządów, że odliczenie VAT w niektórych przypadkach miałoby okazać się nieekonomiczne. Ministerstwo Finansów w broszurze poświęconej centralizacji zwracało uwagę, aby przy jej wdrażaniu samorządy czerpały wzorce z przedsiębiorstw wielooddziałowych, w których wypracowano odpowiednie rozwiązania umożlwiające prawidłowe rozliczanie podatku VAT. Kwestia zapewnienia odliczenia VAT zgodnie z przepisami, nawet w ramach scentralizowanego systemu opartego na łączeniu deklaracji cząstkowych, pozostaje wyłącznie kwestią techniczną. Dlatego samorządy powinny rozważyć czy wdrożona u nich centralizacja rozliczeń VAT nie rodzi ryzyk wynikających z przepisów innych niż podatkowe.

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara