Wprowadzając zakaz dla skuterów wodnych należy ustalić warunki akustyczne

Wydanie przez radę powiatu uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających na wodach jeziora, powinno zostać poprzedzone ustaleniami, czy na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych panują odpowiednie warunki akustyczne czy też nie – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Publikacja: 28.06.2017 13:06

Wprowadzając zakaz dla skuterów wodnych należy ustalić warunki akustyczne

Foto: Fotolia.com

Rada powiatu wprowadziła zakaz używania jednostek pływających na wodach jednego z jezior, zlokalizowanego na terenie gminy.

Właściciele nieruchomości położonych nad brzegiem jeziora złożyli skargę do sądu administracyjnego.

Wskazali, że podczas nabywania działek zwrócili uwagę na ich położenie i celowo nabyli nieruchomości leżące nad jeziorem, na którym jako jedynym można skorzystać z jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi.

Poczynili duże nakłady tylko po to, aby móc korzystać z otwartego akwenu jeziora. M.in. wybudowali domy i zakupili sprzęt pływający.

Ich zdaniem uchwała rady jest sprzeczna z prawem, bowiem nie ustalono wpływu jaki ma korzystanie z jednostek pływających z silnikami spalinowymi oraz skuterów wodnych na jeziorze na odpowiednie warunki akustyczne.

WSA uznał skargę za zasadną.

Sąd wskazał, iż wydanie przez radę powiatu uchwały w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających na wodach jeziora, powinno zostać poprzedzone ustaleniami, czy na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych panują odpowiednie warunki akustyczne czy też nie.

W ocenie sądu rada powiatu nie podjęła żadnych działań, które doprowadziłyby do ustalenia nieodpowiednich warunków akustycznych w obrębie wód jeziora.

Nie wykazano, jaki był poziom hałasu na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych umiejscowionych wokół jeziora przed podjęciem zaskarżonej uchwały oraz w jaki sposób obniży się poziom hałasu po wyeliminowaniu jednostek pływających po akwenie.

Nie wykazano także jak bardzo poprawią się warunki akustyczne na terenach rekreacyjno-wypoczynkowych po zlikwidowaniu ruchu jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi oraz skuterów wodnych i czy istniała rzeczywista potrzeba ich poprawy.

Sąd uznał zatem, że rada powiatu działała z przekroczeniem przyznanych jej ustawowych kompetencji.

Rada powiatu wprowadziła zakaz używania jednostek pływających na wodach jednego z jezior, zlokalizowanego na terenie gminy.

Właściciele nieruchomości położonych nad brzegiem jeziora złożyli skargę do sądu administracyjnego.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów