W poniedziałek zakończył się proces przyjmowania zgłoszeń sędziów - kandydatów na komisarzy wyborczych. Pozostali prawnicy mieli na zgłoszenie czas do 19  lutego. Jak poinformowało MSWiA, łącznie wpłynęły 722 zgłoszenia od osób chętnych do pełnienia funkcji komisarza wyborczego, część z nich nie spełniła jednak wymagań formalnych.

W miniony weekend kandydaci wzięli udział w bezpłatnym szkoleniu, a jutro w Warszawie będą zdawać  egzamin ze znajomości prawa wyborczego.  Jedynie sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi, albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego, nie muszą przystępować do egzaminu. Pozostali kandydaci powinni to zrobić.

Bezpłatny egzamin ze znajomości prawa wyborczego odbędzie się 3 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Centrum Konferencyjno - Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty (Budynek A), ul. Bobrowiecka 9, 00-728 Warszawa. Rejestracja na egzamin odbywa się do dnia 28 lutego br.

Przypomnijmy, że 31 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. poz. 130), która zmieniła sposób powoływania komisarzy wyborczych. Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.