Pracownicy służby zagranicznej, którzy wykonują zadania poza krajem, mają szczególny status. Z jednej strony od personelu placówek dyplomatyczno-konsularnych wymaga się większej dyspozycyjności, z drugiej zaś korzystają oni z szerokich uprawnień majątkowych, również pracownicy obsługi, w tym kierowcy. Przysługuje im m.in. dodatek zagraniczny na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania w innym państwie. Mają też prawo do nieodpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego. Dlatego Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 32 ust. 1 ustawy o służbie zagranicznej jest zgodny z konstytucją.

Skarżący, zatrudniony jako kierowca-intendent w placówce zagranicznej RP, zarzucał, że w odniesieniu do pracowników niemających statusu urzędniczego regulacja ta jest niezgodna z ustawą zasadniczą. W innych pragmatykach służbowych, zwłaszcza w ustawie o służbie cywilnej, na stanowiskach technicznych przysługuje rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych. Jego zdaniem prawa majątkowe kierowców w służbie zagranicznej są więc słabiej chronione.

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił tych zarzutów.

– Ze względu na ograniczone grono personelu placówek dyplomatyczno-konsularnych uzasadnione jest oczekiwanie większej dyspozycyjności od jego członków – uzasadniała ustnie sędzia Małgorzata Pyziak-Szafnicka.

sygnatura akt: sygn. SK 18/15