Tak. Zgodnie z art. 276 kpk tytułem środka zapobiegawczego sąd albo prowadzący postępowanie karne prokurator mogą zawiesić oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo nakazać powstrzymanie się od określonej działalności lub od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów. Zawieszenie w czynnościach służbowych należy rozumieć, jako czasowe odsunięcie pracownika od wykonywania obowiązków składających się na uzgodniony rodzaj pracy. Żadne przepisy jednak (ani kodeksu postępowania karnego, ani kodeksu pracy ani też ustawy o służbie cywilnej) nie regulują skutków zawieszenia pracownika w czynnościach służbowych, na podstawie art. 276 kpk, w sferze stosunku pracy (por. wyrok SN z 29 stycznia 2014 r., I PK 170/13, OSNP 2015 nr 4, poz. 51).

W tej sprawie wypowiedział się jednak Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dsc.kprm.gov.pl). Zgodnie z jego wyjaśnieniami w razie zastosowania środka zapobiegawczego zawieszenia w czynnościach służbowych wobec osoby pozostającej w stosunku pracy, okres, na jaki nastąpiło zawieszenie, przypadający w czasie zatrudnienia, podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W okresie tym członek korpusu służby cywilnej pozostaje w stosunku pracy, choć jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (ma zakaz świadczenia pracy). Okres ten nie jest jednak okresem równoznacznym z urlopem bezpłatnym, co, do którego przyjmuje się, że jako okres zawieszenia wzajemnych praw i obowiązków pracownika i pracodawcy wynikających z zawartego stosunku pracy nie podlega wliczeniu do okresu zatrudnienia, o ile odpowiednie przepisy nie stanowią inaczej.

podstawa prawna: Art. 276 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1749 ze zm.)