Nie. Wprawdzie przesłanką zawieszenia członka korpusu sc w pełnieniu obowiązków służbowych, czyli na podstawie art. 69 ustawy o służbie cywilnej jest wszczęcie przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego lub karnego, ale decyzja w tej sprawie należy do dyrektora generalnego urzędu. O tym, że jest to zawieszenie fakultatywne świadczy użyte w cytowanym przepisie sformułowanie „może zawiesić". Zgodnie z wyjaśnieniami Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zawieszenie w pełnieniu obowiązków na tej podstawie dotyczy nie tylko zajmowanego stanowiska, ale wyklucza również powierzenie temu członkowi korpusu służby cywilnej jakichkolwiek innych obowiązków w tym urzędzie.

Zastosowanie tego przepisu oznacza, że członek korpusu służby cywilnej zawieszony w pełnieniu obowiązków jest zarówno zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, jak i objęty zakazem świadczenia pracy. A zatem, zdaniem departamentu, należy uznać, że zastosowanie środka zapobiegawczego zawieszenia w czynnościach służbowych (art. 276 kodeksu postępowania karneego) podobnie jak zawieszenie w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej, co do zasady wyklucza świadczenie pracy przez danego członka korpusu.

W związku z tym Departament Służby Cywilnej uznał, że co do zasady nie ma uzasadnienia do stosowania zawieszenia w pełnieniu obowiązków w razie, gdy w stosunku do tej samej osoby prokurator (sąd) zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Zastosowanie przepisu art. 69 ust. 1 ustawy o sc mogłoby być rozważane w sytuacji, gdy członek korpusu służby cywilnej zawieszony w czynnościach służbowych przez prokuratora wykonuje również inne obowiązki nieobjęte zakresem obowiązków na zajmowanym stanowisku (np. ma powierzone przez pracodawcę dodatkowe zadania lub pełni funkcję członka komisji dyscyplinarnej lub rzecznika dyscyplinarnego). W takim przypadku należałoby jednak rozważyć celowość pozbawienia tego członka korpusu służby cywilnej owych dodatkowych obowiązków.

—Małgorzata Jankowska

podstawa prawna: Art.69 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 134 ze zm.)