Kiedy można usunąć członka komisji dyscyplinarnej w urzędzie?

Czy członek komisji dyscyplinarnej jest nieusuwalny z funkcji. Czy można złożyć wniosek o odsunięcie członka komisji od sprawy.

Publikacja: 18.04.2017 02:00

Czy członek komisji dyscyplinarnej jest nieusuwalny z funkcji

- Członkowie komisji dyscyplinarnej wybierani są na cztery lata. Czy to oznacza, że przez ten okres nie mogą być odwołani z tego gremium? Czy przewodniczącego i zastępców komisji też wybiera się na całą kadencję?

Nie. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2009 r w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej wskazuje okoliczności, w których wcześniejsze pozbawienie członka komisji dyscyplinarnej jego funkcji jest konieczne (odwołanie obligatoryjne) a kiedy jest tylko dopuszczalne (odwołanie fakultatywne). I tak odwołanie członka takiej komisji jest obligatoryjne w przypadku:

- złożenia przez niego rezygnacji;

- ustania jego stosunku pracy;

- wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego;

- wszczęcia przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego;

- powierzenia funkcji rzecznika dyscyplinarnego.

Członka komisji dyscyplinarnej urzędu oraz wspólnej komisji dyscyplinarnej odwołuje się również w przypadku powołania w skład Wyższej Komisji Dyscyplinarnej SC.

Członek komisji dyscyplinarnej może być też odwołany w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym w przypadku niewykonywania przez niego obowiązków członka komisji dyscyplinarnej, niedbałego wykonywania tych obowiązków czy też zachowania uchybiającego godności pełnionej przez niego funkcji.

Wprawdzie ani ustawa ani rozporządzenie nie określają, wprost kto jest uprawniony do odwoływania członków ze składu komisji. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że może to zrobić tylko podmiot, w którego kompetencjach leży ich powoływanie do tego gremium. Będzie to, zatem w przypadku komisji dyscyplinarnej urzędu dyrektor generalny, a w przypadki komisji wspólnej – dyrektorzy urzędów w stosunku do osób, których powołali do tej komisji.

W przypadku odwołania członka komisji dyscyplinarnej przed upływem kadencji osoba uprawniona do powołania komisji dyscyplinarnej ma obowiązek uzupełnienia jej składu, czyli powołania na opróżnione miejsce nowego członka komisji. Jego jednak nie będzie obowiązywać już czteroletnia kadencja. Będzie on pełnić swoją funkcję tylko do końca kadencji komisji dyscyplinarnej, do której składu został dokooptowany.

Co do wyboru przewodniczącego komisji i jego dwóch zastępców czas sprawowania przez ich funkcji nie został nigdzie uregulowany. Dlatego zależy to od wszystkich członków komisji, którzy te kwestie powinni ustalić w uchwalonym przez siebie regulaminie.

podstawa prawna: Art. 117 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm.)

podstawa prawna: § 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej (DzU nr 60, poz. 493)

Czy można złożyć wniosek o odsunięcie członka komisji od sprawy

- W różnego rodzaju organach orzekających przewidziane są sytuacje, gdy osoba w nich zasiadająca nie powinna brać udziału w podejmowaniu rozstrzygnięcia ze względu np. na swoje powiązania z osobą, której takie rozstrzygniecie będzie dotyczyć. Czy tego rodzaju obostrzenia dotyczą też członków komisji dyscyplinarnej?

Tak. Członek komisji dyscyplinarnej podlega wyłączeniu od udziału w rozpoznawaniu sprawy, jeżeli:

- sprawa dotyczy go bezpośrednio, jego małżonka, krewnego lub powinowatego w linii prostej albo osoby pozostającej z nim w stosunku przysposobienia,

- występował w sprawie w charakterze świadka, biegłego lub rzecznika dyscyplinarnego,

- złożył pisemny wniosek o wyłączenie go od udziału w sprawie.

Wyłączenie go od udziału w rozpoznawaniu sprawy może nastąpić również na uzasadniony wniosek rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego lub jego obrońcy, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie między nim a rzecznikiem dyscyplinarnym, obwinionym lub jego obrońcą okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości, co do jego bezstronności.

Wyłączenie członka komisji dyscyplinarnej od udziału w rozpoznawaniu sprawy stwierdza przewodniczący komisji dyscyplinarnej. Przy czym jeśli do takiego wyłączenia dojść miałoby na wniosek rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego lub jego obrońcy, a wniosek ten dotyczyłby przewodniczącego komisji dyscyplinarnej ten ostatni ma obowiązek wyznaczyć do udziału w tej sprawie innego członka komisji.

podstawa prawna: § 16 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2009 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w służbie cywilnej (DzU nr 60, poz. 493)

Czy członek komisji dyscyplinarnej jest nieusuwalny z funkcji

- Członkowie komisji dyscyplinarnej wybierani są na cztery lata. Czy to oznacza, że przez ten okres nie mogą być odwołani z tego gremium? Czy przewodniczącego i zastępców komisji też wybiera się na całą kadencję?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona