Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Urzędnicy

Pensje posłów i senatorów w dół. Projekt już w Sejmie

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Do Sejmu wpłynšł zapowiadany przez lidera Prawa i Sprawiedliwoœci, Jarosława Kaczyńskiego projekt, obniżajšcy uposażenia posłów i senatorów.

- Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił obniżenie o 20 proc. poselskich i senatorskich pensji, wprowadzone zostanš limity obniżajšce zarobki wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów oraz ich zastępców - mówił na poczštku kwietnia Kaczyński.

Była to reakcja na burzę medialnš, jakš wywołało ujawnienie wysokoœci premii dla członków rzšdu Beaty Szydło.

Prezes PiS zapowiedział też wówczas, że konstytucyjni ministrowie, którzy otrzymali nagrody, przekażš je na cele społeczne, na rzecz Caritas.

Projekt trafił już do Sejmu. Dzięki niemu budżet państwa ma zaoszczędzić ok. 13 mln zł rocznie.

W obecnym stanie prawnym uposażenie posła i senatora odpowiada wysokoœci wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujšcych kierownicze stanowiska państwowe, z wyłšczeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Projekt PiS zakłada obniżenie uposażenia posła i senatora o 20%, zakładajšc, że wynagrodzenie będzie wynosiło 80% wysokoœci wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujšcych kierownicze stanowiska państwowe, z wyłšczeniem dodatku z tytułu wysługi lat.

Jednoczeœnie projekt zakłada, że na niezmienionym poziomie pozostanš œrodki finansowe na pokrycie kosztów zwišzanych z wydatkami poniesionymi w zwišzku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju i będš one wynosić 25 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujšcych kierownicze stanowiska państwowe, z wyłšczeniem dodatku z tytułu wysługi lat (dieta parlamentarna).

- Projekt ustawy jest zwišzany ze społecznymi oczekiwaniami dotyczšcymi wynagrodzeń posłów i senatorów – wskazano w uzasadnieniu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL