NSA: o terminie konkursu na prezesa RIO trzeba powiadomić wszystkich kandydatów

aktualizacja: 29.03.2016, 19:20
NSA: o terminie konkursu na prezesa RIO trzeba powiadomić wszystkich k...
NSA: o terminie konkursu na prezesa RIO trzeba powiadomić wszystkich kandydatów
Foto: 123RF

O terminie konkursu na prezesa regionalnej izby obrachunkowej trzeba powiadomić wszystkich kandydatów.

REDAKCJA POLECA

Naczelny Sąd Administracyjny 23 marca 2016 r. uznał, że minister administracji miał podstawy do unieważnienia konkursu na prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

– Już samo niepowiadomienie wszystkich kandydatów na siedem dni przed konkursem o jego dacie było wystarczającym powodem do jego unieważnienia – uzasadniała Małgorzata Pocztarek, sędzia NSA. – Brak takiego zawiadomienia to nic innego jak pozbawienie ich konstytucyjnego prawa do równego dostępu do służby publicznej – argumentowała sędzia.

W wyniku konkursu przeprowadzonego w czerwcu 2014 r. prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach miał zostać Ireneusz Piasecki. W sierpniu minister administracji na skutek licznych odwołań unieważnił jednak konkurs. Wskazał m.in. zaniżenie wyniku testu jednego z kandydatów i zawyżenie innego; dopuszczenie jednego z kandydatów do konkursu mimo uchybienia terminu na złożenie aplikacji, a także niepoinformowanie we właściwym terminie wszystkich kandydatów o dacie konkursu.

Zwycięzca protestuje...

Ireneusz Piasecki zaskarżył rozstrzygnięcie ministra do WSA w Warszawie. Ten skargę oddalił. Sprawa trafiła do NSA. W kasacji zarzucił WSA, że wydał wyrok, używając w sentencji terminu „decyzja", co wprowadza w błąd: minister, unieważniając konkurs, nie wydaje decyzji. Wskazał też, że minister wydał rozstrzygnięcie po terminie. Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych stanowi, że minister administracji rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.

...i przegrywa

– Część zarzutów kasacji znajduje uzasadnienie. Mimo dostrzeżonych wad wyrok WSA odpowiada prawu – argumentowała Małgorzata Pocztarek.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE