Nie. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 28 lutego 2006 r. (II PK 190/05, OSNP 2007/5-6/64) stwierdzając, że osoba przywracana do pracy nie ma obowiązku złożenia oświadczenia majątkowego w związku z tą okolicznością. Przywrócenie do pracy nie jest, bowiem ponownym zatrudnieniem, lecz kontynuacją wcześniejszego zatrudnienia. Wprawdzie cytowany wyrok dotyczy pracowników samorządowych, ale wydaje się, że uwagi w nim zawarte, zwłaszcza dotyczące definicji terminu przewrócenia do pracy i skutków, jakie to przywrócenie niesie za sobą znajdą zastosowanie także w przypadku członków korpusu sc.

Zdaniem SN semantycznie pojęcie zatrudnienia różni się od przywrócenia do pracy. W przepisie art. 24h ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku kierownika jednostki organizacyjnej gminy chodzi o nowe (pierwsze) zatrudnienie, a nie o to, które wynika z restytucji stosunku pracy wynikającej z przywrócenia do pracy. Pracodawca (urząd gminy) nie nawiązuje nowego stosunku pracy (zatrudnienia), tylko wykonuje wyrok przywracający pracownika do pracy. Restytucja stosunku pracy następuje tu nie z woli pracodawcy, ale na mocy wyroku i powrotu pracownika do pracy (..). Przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach oznacza również, że dotyczy tej samej pracy i stanowiska zajmowanego przed rozwiązaniem stosunku pracy (...). Nie ma, zatem uzasadnienia dla twierdzenia, że przywrócenie do pracy stanowi zatrudnienie na stanowisku, na którym powstaje obowiązek złożenia pierwszego oświadczenia majątkowego. Po przywróceniu do pracy stosunek pracy dalej jest ten sam i dalej aktualne pozostają te oświadczenia majątkowe, które pracownik złożył poprzednio w związku z jego nawiązaniem i realizacją. Czyli pierwsze oświadczenie w związku z zatrudnieniem i kolejne coroczne, jak również ostatnie w związku rozwiązaniem stosunku pracy. Zatem po przywróceniu do pracy pracownik ma obowiązek złożyć jedynie kolejne (coroczne) oświadczenia majątkowe w ustalonym przez ustawie terminie, czyli do 31 marca każdego roku kalendarzowego. ?

podstawa prawna: Art. 10 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.)