Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Ryszard Czarnecki: Odwołany za szmalcowników

Ryszard Czarnecki eurodeputowany PiS
EPA
To pierwszy taki przypadek – Ryszard Czarnecki został pozbawiony funkcji wiceprzewodniczšcego PE.

Korespondencja z Brukseli

W głosowaniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu za odwołaniem polskiego polityka ze stanowiska opowiedziało się 447 europosłów, przeciw było 196, a 30 wstrzymało się od głosu. Osišgnięto zatem potrzebnš regulaminowš większoœć 2/3 oddanych głosów, choć nie obyło się bez proceduralnych sporów.

Zwolennicy Czarneckiego, czyli przede wszystkim politycy PiS, argumentowali, że jako oddane głosy powinny być traktowane wszystkie, również te wstrzymujšce się. Tymczasem prawnicy PE przedstawili ekspertyzę, z której wynikało, że powinno się je wykluczyć z tych obliczeń. Argumentowali, że analogiczna jest procedura liczenia głosów przy powoływaniu wiceprzewodniczšcych.

– Nawet za cenę utraty stanowiska nie mogłem zaprzeczyć swoim poglšdom. Tak samo postšpiłaby większoœć Polaków – skomentował po głosowaniu na Twitterze odwołany wiceprzewodniczšcy. Na sesji plenarnej nie został dopuszczony do głosu, nie było żadnej debaty na ten temat. Do spontanicznej wymiany zdań doszło natomiast wczeœniej, bo w poniedziałek wieczorem, gdy temat ten w PE nieoczekiwanie poruszyła Jadwiga Wiœniewska z PiS. Inicjatorzy odwołania Czarneckiego argumentowali wtedy, że nie jest to decyzja ani wymierzona w PiS, ani w Polskę. Zarówno Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej, jak i Udo Bullmann, pełnišcy obowišzki szefa Partii Socjalistycznej, zadeklarowali, że w głosowaniu poprš innego kandydata PiS na miejsce Czarneckiego.

To głosowanie odbędzie się na kolejnej sesji plenarnej pod koniec lutego. Teoretycznie stanowisko nie jest przypisane do PiS, czy też do jego rodziny politycznej Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Ale dobrym obyczajem jest, że funkcje 14 wiceprzewodniczšcych sš przydzielane proporcjonalnie wszystkim grupom politycznym, według ich siły i stanu posiadania, jeœli chodzi o inne ważne stanowiska w PE.

Odwołania polityka PiS zażšdali liderzy czterech grup politycznych: chadeków, socjalistów, liberałów i zielonych, do których potem przyłšczyli się również komuniœci. Wniosku nie poparły tylko EKR (do której należy PiS) oraz dwie najmniejsze grupy gromadzšce eurosceptyków. Powodem oburzenia parlamentarnej większoœci były słowa Czarneckiego z wypowiedzi dla portalu Niezależna.pl: „Podczas II wojny œwiatowej mieliœmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein". Tak polityk PiS skomentował wystšpienie Róży Thun w dokumencie wyemitowanym przez francusko-niemieckš telewizję Arte, gdzie eurodeputowana PO wieszczyła nadejœcie dyktatury w Polsce.

Sama Thun już zapowiedziała, że wystšpi przeciw Czarneckiemu na drogę sšdowš. Tymczasem jej sojusznicy w PE uznali, że słowa polityka PiS nie przystojš wiceprzewodniczšcemu PE i dlatego musi się on pożegnać ze stanowiskiem. Jest to pierwszy taki wypadek w historii. Zdarzały się kary, np. dla Nigela Farage'a, brytyjskiego eurosceptyka, czy Janusza Korwin-Mikkego, ale miały one charakter finansowy: politycy musieli wpłacić do kasy PE okreœlonš wielokrotnoœć dziennych diet. Wobec Czarneckiego takiej sankcji nie można jednak było zastosować, bo nie wygłosił swojego komentarza w czasie sesji.

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL