Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Donald Tusk: Atak na Skripala prawdopodobnie z Moskwy

AFP
Wyrażam pełna solidarnoœć z brytyjskš premier Theresš May w zwišzku z brutalnym atakiem, zainspirowanym prawdopodobnie przez Moskwę - napisał na Twitterze przewodniczšcy Rady Europejskiej Donald Tusk. Były polski premier zapowiedział, że jest gotowy poruszyć sprawę otrucia Siergieja Skripala podczas przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej.

Premier Theresa May oceniła jako "wysoce prawdopodobny" udział Moskwy w otruciu Skripala i jego córki. Z kolei zapytana o to, czy Rosja ponosi winę za atak na byłego agenta, Sarah Sanders, sekretarz prasowa Departamentu Stanu powiedziała, że "jesteœmy z naszym sojusznikiem i w pełni go popieramy".

Siergiej i Julia Skripal zostali otruci w niedzielę 4 marca. Mężczyzna przez wiele lat był podwójnym agentem. Agent GRU przekazywał informacje brytyjskiej jednostce MI6. Brytyjski rzšd do północy oczekiwał wyjaœnień w tej sprawie od Moskwy. Rosja do tej pory odrzucała zarzuty mówišce o tym, że stoi za otruciem.

"Dla prawdziwych przyjaciół powinno być oczywiste: w czasie rozpowszechniania się fake newsów, mieszkania się w nasze wybore i atakowania ludzi na naszym terytorium przy pomocy Zwišzków V, naszš odpowiedziš nie mogš być transatlantyckie kłótnie, ale transatlantycka jednoœć" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Wyraził też solidarnoœć z Theresš May i zapowiedział, że jest gotowy umieœcić temat otrucia Skripala w agencie przyszłotygodniowego szczytu Unii Europejskiej.

W œrodę Boris Johnson. minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, wezwał do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. ataku na Skripala.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL