Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Rajoy: Powstrzymywanie ruchów niepodległościowych to wyzwanie dla UE

AFP
Powstrzymywanie ruchów niepodległoœciowych w Europie to jedno z najpoważniejszych wyzwań stojšcych przez UE - miał powiedzieć na spotkaniu z członkami Europejskiej Partii Ludowej w Valencii premier Hiszpanii, Mariano Rajoy. O słowach Rajoya pisze Politico.eu.

"El Pais" relacjonujšc przemówienie Rajoya pisze, że premier Hiszpanii bronił strategii przyjętej wobec Katalonii.

Jesieniš 2017 roku w Katalonii doszło do referendum niepodległoœciowego, które władze Hiszpanii uznały za nielegalne. Po głosowaniu, w którym miażdżšcš przewagę uzyskali zwolennicy niepodległoœci tej prowincji Hiszpanii, władze w Madrycie zawiesiły autonomię Katalonii, rozwišzały lokalny parlament i rozpisały przedterminowe wybory. Częœć polityków zwišzanych z poprzednim rzšdem trafiło do aresztów.

Rajoy ostrzegał też przed separatystycznymi ruchami we Włoszech i Francji.

- Sš duchy przeszłoœci, które powracajš, takie jak wybiórczy nacjonalizm, rodzaj populizmu, który my w Hiszpanii, ale nie tylko w Hiszpanii, dobrze znamy - powiedział szef hiszpańskiego rzšdu.

- W œwietle nielegalnej próby secesji jesteœmy wdzięczni za wsparcie uzyskane od wszystkich krajów Europy i wszystkich demokracji œwiata. Dziękuje wam za obronę praworzšdnoœci i demokracji - mówił Rajoy.

Obecny na spotkaniu przewodniczšcy Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani mówił z kolei, że ważne jest, aby bronić jednoœci państw.

ródło: politico.eu

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL