Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Zdzisław Krasnodębski będzie nowym wiceszefem PE?

Fotorzepa, Radek Pasterski
Zdzisław Krasnodębski ma zostać wiceprzewodniczšcym Parlamentu Europejskiego w miejsce odwołanego 7 lutego z tego stanowiska Ryszarda Czarneckiego - informuje nieoficjalnie Polskie Radio.

Czarnecki został odwołany ze stanowiska po porównaniu europosłanki PO Róży Thun do szmalcownika, a więc osoby, która w czasie wojny wydawała Niemcom Żydów za pienišdze. Czarnecki skomentował w ten sposób fakt, iż Thun wystšpiła w reportażu niemiecko-francuskiej telewizji Arte, który był krytyczny względem obecnych władz Polski.

 

Europoseł PiS został pierwszym w historii wiceprzewodniczšcym PE odwołanym ze stanowiska ze względów dyscyplinarnych.

O tym, że w miejsce Czarneckiego PiS zgłosi Krasnodębskiego miała zdecydować delegacja PiS w PE. Kandydaturę musi jeszcze zaakceptować cała grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, której przysługuje miejsce w prezydium PE zajmowane dotychczas przez Czarneckiego.

Zdzisław Krasnodębski to  polski socjolog, filozof społeczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor uniwersytetu w niemieckiej Bremie. Od 2014 roku jest członkiem Rady Programowej PiS - wczeœniej był m.in. członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

 

ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL