Premier: Będziemy się starali budować kompromis na wielu polach

Tuż przed godz. 23.00 w Brukseli zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem i wiceprzewodniczącym Fransem Timmermansem. - Potwierdziliśmy sobie wolę współpracy w bardzo wielu obszarach - powiedział szef rząd na konferencji prasowej.

Aktualizacja: 09.01.2018 23:13 Publikacja: 09.01.2018 22:04

Premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker

Premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker

Foto: afp

Rozmowy Morawieckiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej miały dotyczyć kwestii praworządności, reformy sądownictwa w Polsce oraz relacji na linii Warszawa-Bruksela.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym po roboczej kolacji, Morawiecki i Juncker poinformowali, że "odbyli konstruktywną dyskusję, podczas której poruszyli szereg tematów".

"Był to ciąg dalszy rozmowy rozpoczętej na pierwszym spotkaniu przewodniczącego i premiera, które miało miejsce przy okazji posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu 2017 roku" - podkreślono. Juncker i Morawiecki "omówili szereg kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak przyszłość Unii Europejskiej, pozycja Polski w UE, a także unijna polityka dotycząca rynku wewnętrznego, jednolitego rynku treści cyfrowych, energii i migracji".

Premier i przewodniczący KE "szczegółowo odnieśli się również do kwestii praworządności". Ustalili, że spotkają się ponownie, by kontynuować dialog "z zamiarem dokonania postępów do końca lutego".

Morawiecki: Obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy praworządności

Na konferencji prasowej po rozmowach z Junckerem, premier Morawiecki powiedział, że podczas spotkania poruszonych zostało wiele tematów, w tym kwestia praworządności i wspólnego rynku.

- Na wspólnym rynku mamy bardzo wiele interesów, a konkretnie rzecz ujmując 28 krajów różnych ma różne interesy i jest wielką sztuką, żeby wypracować odpowiednie kompromisy. W naszej intencji jest żeby te kompromisy odpowiadały interesom Polski. I tego przede wszystkim dotyczyła nasza rozmowa - opowiadał Morawiecki.

W kwestii praworządności premier wyraził intencje "co do tego, czym ta reforma wymiaru sprawiedliwości dla nas jest, czym ona ma być, jak ją postrzegamy". - Przede wszystkim powiedziałem o tym, że nasze intencje służą temu, żeby ten system był sprawniejszy, bardziej sprawiedliwy, bardziej obiektywny - mówił premier. Zaznaczył, że kwestia praworządności w rozmowach była sprawą ważną "ale dalece nie jedyną".

- Obie strony wyraziły swoje rozumienie sprawy. I to jakkolwiek brzmi prosto i banalnie, to jest fundamentalne. Bo my pokazaliśmy bardzo wyraźnie, o co nam chodzi w tej reformie: żeby było więcej transparentności, więcej niezależności - w ramach wymiaru sprawiedliwości, więcej obiektywności, (...) więcej efektywności kosztowej - wyjaśniał na konferencji szef rządu.

Morawiecki zapowiedział, że w lutym rozmowy będą kontynuowane. - Najlepszą formą dialogu jest rozmowa, a nie dwa monologi, więc chcemy rzeczywiście rozmawiać, przedstawiać nasze racje. Dzisiaj na pewno był bardzo ważny moment w tym przedstawianiu racji - podkreślił.

- Trudno żeby podczas takiego spotkania reakcja drugiej strony była jakaś zasadniczo odmienna od tego, jaka była wcześniej, ale ja wierzę w to, że to przedstawienie naszych racji, naszego całościowego patrzenia na system wymiaru sprawiedliwości, że to w jakimś kontekście trafi do naszych rozmówców, do Komisji Europejskiej, do instytucji w Brukseli, ale oczywiście o percepcję drugiej strony to trzeba pytać drugą stronę - kontynuował premier, pytany o reakcje Jeana-Claude'a Junckera.

- Będziemy się starali budować kompromis na wielu polach - zapowiedział Morawiecki.

- To trudny dzień dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej - stwierdził w grudniu Juncker, komentując decyzję KE o uruchomieniu art. 7 traktatu unijnego wobec Polski. - W takich chwilach szczególnie potrzebny jest dialog. Dlatego zaprosiłem premiera Mateusza Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować naszą rozmowę rozpoczętą na Radzie Europejskiej - napisał na Twitterze, zapraszając do Brukseli szefa polskiego rządu.

Rozmowy Morawieckiego z przedstawicielami Komisji Europejskiej miały dotyczyć kwestii praworządności, reformy sądownictwa w Polsce oraz relacji na linii Warszawa-Bruksela.

We wspólnym oświadczeniu, wydanym po roboczej kolacji, Morawiecki i Juncker poinformowali, że "odbyli konstruktywną dyskusję, podczas której poruszyli szereg tematów".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 787
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783