Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Turecki polityk: UE chce mieć armię? Przyjmijcie Turcję

123RF
Przewodniczšcy komisji spraw zagranicznych tureckiego parlamentu Vokan Bozkir oœwiadczył, że Turcja mogłaby wnieœć dodatkowš wartoœć do Unii Europejskiej.

Bozkir przyznał, że liczy iż 2018 rok będzie rokiem "otwarcia nowego rozdziału w relacjach UE z Turcjš", które w ostatnich miesišcach pozostawały napięte.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym w Turcji aż 78,8 proc. Turków opowiedziało się za przystšpieniem Turcji do UE, ale tylko 30 proc. wierzy, że UE zdecyduje się na rozszerzenie o Turcję. Zdaniem Bozkira wyniki te wskazujš na "nadzieję" i "rozczarowanie".

Zdaniem Bozkira fakt, że UE i Turcja wcišż, mimo różnic zdań, utrzymujš relacje, jest możliwe dzięki temu, iż Bruksela i Ankara majš wspólne interesy - w tym m.in. wart 150 mld dolarów handel między UE a Turcjš.

Parlamentarzysta mówił, że Turcja mogłaby wnieœć nowš wartoœć do UE - m.in. pomogłaby w uformowaniu armii europejskiej w ramach polityki Stałej Ustrukturyzowanej Współpracy (PESCO).

- Uczyńcie Turcję członkiem, a sformujemy 60-tysięcznš armię w 1-2 miesišce - ocenił.

Relacje Ankary z Brukselš ochłodziły się po nieudanej próbie puczu w Turcji, po której rzšdzšcy krajem Recep Tayyip Erdogan zaczšł umacniać swojš władzę ograniczajšc - zdaniem zachodnich krytyków - demokrację.

ródło: Agencja Anatolia

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL