Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Katalonia: Secesjoniści mogš utrzymać władzę

AFP
Sukces katalońskich nacjonalistów. W czwartek manifestacja na rzecz niepodległoœci prowincji zgromadziła w Brukseli 45 tys. osób – podała belgijska prasa.

To jeden z większych protestów organizowanych przed budynkami instytucji europejskich w ostatnich latach. Pod hasłem „PrzebudŸ się, Europo!” manifestanci chcieli wymusić na Unii reakcję na proces secesji. Ale na razie bez większego skutku. Wiceprzewodniczšcy Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyznał co prawda, że „spotkał w drodze do pracy wielu zdeterminowanych ludzi”. Zwrócił jednak też uwagę, że opinia publiczna w Katalonii „nie jest nastawiona w jednym kierunku”.

Na czele manifestacji stanšł Carles Puigdemont, były przewodniczšcy rzšdu regionalnego, który zbiegł do Brukseli, aby nie być sšdzonym za zdradę stanu. Kilka dni temu apelował on o zorganizowanie referendum w sprawie dalszej przynależnoœci do Unii. Samš organizację uznał zaœ za zwišzek „dekadenckich państw”, bez przyszłoœci.

– Chciałabym przypomnieć, że ci, którzy biorš udział w manifestacji, mogli przyjechać do Brukseli dzięki obywatelstwu hiszpańskiemu, dzięki Unii, która daje swobodę podróżowania, a z której secesjoniœci chcš wyjœć – zaapelowała wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria.

Kampania Puigdemonta przed wyborami regionalnymi 21 grudnia może jednak okazać się skuteczna. Sondaż „El Periodico” daje jego partii JuntsxCat 29–30 deputowanych w 135-osobowym parlamencie. Razem z dwiema pozostałymi partiami nacjonalistycznymi Esquerra Republicana (30–31 deputowanych) i Candidatura d’Unitat Popular (7–8) mógłby on zbudować parlamentarnš większoœć, do czego potrzeba przynajmniej 69 posłów.

Na dobry wynik, po 25–26 deputowanych, mogš też liczyć dwa ugrupowania wierne koronie – socjaliœci oraz liberalna Ciudadanos. Partia Ludowa, której przywódcš jest premier Mariano Rajoy, musiałaby się zadowolić 6 deputowanymi.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL