Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

#RZECZoPOLITYCE Marcin Przeciszewski: Potrzebne korytarze humanitarne dla uchodźców

Marcin Przeciszewski
rp.pl
- Koœciół od dwóch lat postuluje utworzenie w Polsce korytarzy humanitarnych, analogicznie jak to robiš Włosi. Powtórzmy, to sš małe grupy ludzi, najbardziej poszkodowanych, których zaprasza się wyłšcznie na leczenie czy rehabilitację - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Marcin Przeciszewski, redaktor z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Przeciszewski wypowiedział się na temat niedzielnej Mszy Œwiętej poœwięconej sprawom uchodŸców i migrantów. Do akcji włšczyło się dużo diecezji i parafii. - To była Msza odprawiana w Œwiatowy Dzień Migrantów i UchodŸców wedle specjalnego formularza za uchodŸców i wypędzonych, który istnieje już od lat w rzymskim mszale, ale nie był często wykorzystywany. Tutaj inspiracja przyszła z Francji – ze wspólnoty Taizé. (...) Taizé przyjęło kilka rodzin uchodŸczych z bliskiego wschodu i Afryki. Pani Janina Ochojska (...) postanowiła przenieœć to do Polski. (...) Widać, że to jest kolejna inicjatywa, taka jak Orszaki Trzech Króli, czy Różaniec Bez Granic, która cieszy się dużym odzewem, bo została zaproponowana zupełnie oddolnie – powiedział.

Goœć programu Zuzanny Dšbrowskiej powiedział o mobilizacji Stolicy Apostolskiej i państw Europy w sprawy pomocy dla uchodŸców. - Jedynš mšdrš politykš jest sensowna, pogłębiona refleksja, jak z tš falš uchodŸców, która będzie determinować najbliższe dziesięciolecia, powinniœmy poradzić sobie jako Polska, jako Europa i cały œwiat. W tym roku ONZ bardzo poważnie tę sprawę analizuję, majš być przyjęte dwie konwencje (...) bardzo mocno w te prace projektowe włšcza się Stolica Apostolska. (...) O uchodŸcach mówił w swoim pokojowym dorocznym orędziu papież – stwierdził.

- Mobilizacja Koœcioła powszechnego jest obecna i olbrzymia, a efekt tej niedzieli – te liczne Msze, dobrze nagłoœnione przez media, za co trzeba im podziękować – pokazujš, że ze społeczeństwem polskim nie jest tak Ÿle – ocenił.

Pytany przez prowadzšcš dlaczego dalej nie ma korytarzy humanitarnych, odpowiedział że o te sprawy należy pytać polskich rzšdzšcych. - Koœciół od dwóch lat postuluje utworzenie w Polsce korytarzy humanitarnych, analogicznie jak to robiš Włosi. Powtórzmy, to sš małe grupy ludzi, najbardziej poszkodowanych, których zaprasza się wyłšcznie na leczenie czy rehabilitację – powiedział.

Na koniec programu Przeciszewski opisał politykę i naukę Stolicy Apostolskiej skierowanš w stronę uchodŸców oraz potrzebujšcych. - Papież Franciszek traktuje otwartoœć wobec uchodŸców jako jeden ze swych priorytetów duszpasterskich, ale to jest bardzo mšdre nauczanie, to nie jest nauczanie naiwne: "przyjmijmy wszystkich, otwórzmy granicę". Tam jest mowa o pomocy tym ludziom, o selekcji tych ludzi. Każde państwo ma pełne prawo bronić swoich interesów i bezpieczeństwa. Jednoczeœnie Stolica Apostolska i papież stawiajš bardzo na integrację. Nie może być przyjmowania uchodŸców bez integracji. A po to, żebyœmy byli w stanie integrować – w obrębie naszej kultury - tych przybyszów z daleka, to musimy posiadać własnš tożsamoœć, polskš, narodowš i chrzeœcijańskš – powiedział.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL