Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Szwedzka minister: Nie potrzebujemy sprzštaczek z innych kontynentów

123RF
Szwedzka minister finansów Magdalena Andersson w rozmowie z dziennikiem "Svenska Dagbladet" stwierdziła, że przepisy imigracyjne w Szwecji powinny zostać zaostrzone dla imigrantów spoza UE, którzy przybywajš do Szwecji, by podejmować pracę nie wymagajšcš wysokich kwalifikacji.

- Bioršc pod uwagę, że mamy dużo nowo przybyłych, którzy muszš wejœć na rynek pracy, nie widzę potrzeby, by sprzštaczki czy osoby pracujšce przy zmywaniu przybywały z innych kontynentów jako imigranci zarobkowi - powiedziała Andersson.

Według Andersson Szwecja powinna zaczšć prowadzić politykę imigracyjnš zachęcajšcš do przybycia do kraju osób, które posiadajš pożšdane przez kraj kwalifikacje - w tym kontekœcie minister wymienił m.in. lekarzy i inżynierów.

- Z drugiej strony nie widzę powodu, by Szwecja była najbardziej szczodra dla niewykwalifikowanych pracowników z zagranicy spoœród wszystkich krajów OECD - dodała Andersson.

W 2017 roku ok. 15500 osób spoza UE otrzymało pozwolenie na pracę w Szwecji. Niemal co trzecia z tych osób podjęła w Szwecji pracę nie wymagajšcš posiadania wyższego wykształcenia - wynika z danych Szwedzkiej Agencji Migracyjnej.

Z kolei w pierwszych trzech miesišcach 2018 roku jedno na siedem pozwoleń na pracę dotyczyło osób, które miały podjšć pracę nie wymagajšcš ukończenia studiów.

Zgodnie z przepisami dotyczšcymi imigracji zarobkowej przyjętymi w 2008 roku to pracodawcy decydujš czy potrzebni sš im pracownicy spoza Szwecji do obsadzenia wakatów. Wczeœniej decyzje o skali imigracji zarobkowej podejmowały zwišzki zawodowe i Szwedzka Agencja Zatrudnienia.

Teraz zmian w polityce imigracyjnej domaga się nie tylko Andersson, ale również premier Szwecji Stefan Löfven. W ubiegłym tygodniu szef rzšdu stwierdził, że "jest nieracjonalne iż tysišce osób przybywa do Szwecji co roku, by podejmować się zajęć, których równie dobrze mogliby się podjšć bezrobotni Szwedzi".

Bezrobocie w Szwecji wynosi obecnie 6,2 proc. Rzšd Szwecji chce, by do 2020 roku bezrobocie w tym kraju było najniższe w UE.

Opozycja krytykuje rzšdzšcych krajem socjaldemokratycznych polityków za ich stanowisko ws. imigracji. Jonas Sjöstedt, lider Partii Lewicy porównał retorykę socjaldemokratów w tej kwestii do stanowiska zajmowanego przez skrajnie prawicowych Szwedzkich Demokratów.

ródło: thelocal.se

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL