Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Premier w Libanie: 10 mln dolarów na m.in. osiedle dla uchodźców

CIR/
Przebywajšcy z wizytš w Libanie premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że Polska przeznaczy dodatkowe œrodki w wysokoœci 10 mln dolarów, które jeszcze w tym roku zostanš zainwestowane w tym kraju.

Dzięki polskiemu wsparciu stworzone ma być m.in. osiedle dla uchodŸców, które będzie liczyć ok. 10 tys. miejsc mieszkalnych. W tym roku planowana jest budowa 200 domów dla około tysišca uchodŸców.

- Dbamy o bezpieczeństwo na wschodniej flance, na wschodniej granicy unijnej i tym samym wykonujemy również nasze obowišzki w ramach dbałoœci o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej - powiedział premier. Zaznaczył, że "bezpieczeństwo na Bliskich Wschodzie, w północnej Afryce, w Libii czy w Syrii, można zapewnić przede wszystkim poprzez wsparcie na miejscu".

- Najbardziej realna i najbardziej konkretna pomoc dla uchodŸców może być œwiadczona na miejscu, w tych krajach, z których oni chcš wyjeżdżać albo do których właœciwie chcš wrócić, woleliby zostać, ale nie majš stworzonych warunków, odpowiednich warunków do życia, posyłania dzieci do szkoły, do leczenia - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Jak donosi Centrum Informacyjne Rzšdu, w ramach tzw. unijnego instrumentu tureckiego Polska wydała już 180 mln złotych na pomoc syryjskim uchodŸcom. Kolejne prawie 100 mln złotych zostało przekazanych w ramach dobrowolnego wsparcia ofiar wojny na Bliskim Wschodzie, m.in. poprzez Caritas.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL