Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

"To jest człowiek, który chce rechrystianizować Europę?"

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- A gdzie miłoœć bliŸniego? - pyta Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, komentujšc niedzielny wywiad Mateusza Morawieckiego w TVP Info. Premier zapowiedział, że rzšd nie zmieni stanowiska i "nie będziemy przyjmować uchodŸców, migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki".

- Często tak jest, że ojcowie nie opowiadajš o swoich poglšdach i tym, co zamierzajš powiedzieć, swoim synom, a synowie potem muszš się tłumaczyć za swoich ojców. Mój ojciec ma bardzo ciekawe poglšdy w niektórych sprawach, radykalne w innych, nie zmienia to ani na jotę stanowiska naszego rzšdu, jak będziemy podchodzić do kwestii uchodŸców - mówił w wywiadzie dla TVP Info premier Mateusz Morawiecki. - Nie będziemy przyjmować uchodŸców z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki - zapowiadał szef rzšdu.

Premier odpowiadał w ten sposób na słowa swojego ojca, posła Kornela Morawieckiego z koła Wolni i Solidarni, który w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdził, że "te 7 tysięcy (uchodŸców, do których przyjęcia zobowišzał się rzšd Ewy Kopacz - przyp. red.) na 40-milionowy kraj, na które zgodził się poprzedni rzšd, nie powinno być problemem", a Polska powinna uruchomić korytarze humanitarne.

"Nawet Korytarzy Humanitarnych? I to jest człowiek, który chce rechrystianizować Europę. A gdzie miłoœć bliŸniego?" - zareagowała na słowa premiera Morawieckiego Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, w swoim wpisie na Twitterze.

Katarzyna Lubnauer
tv.rp.pl

Przywołała w ten sposób słowa Mateusza Morawieckiego, które ten wypowiedział w drugim po nominacji wywiadzie dla Telewizji Trwam. - Chcemy przekształcać Europę, jš z powrotem, takie moje marzenie, rechrystianizować, bo niestety w wielu miejscach nie œpiewa się kolęd, koœcioły sš puste i sš zamieniane na muzea. To wielki smutek - mówił premier na poczštku grudnia w audycji "Rozmowy niedokończone".

Nie były to jedyne słowa z noworocznego wywiadu Morawieckiego, które skrytykowała Lubnauer. "Kogo w UE będzie obchodzić, czego zwolennikiem jest Polska, jeœli my nie będziemy przestrzegać podstawowych wartoœci UE?" - pytała m.in. przewodniczšca Nowoczesnej, komentujšc deklarację premiera, że "Polska jest zwolennikiem jednolitego rynku europejskiego".

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL