Dane na temat liczby wniosków o azyl w pierwszym półroczu japoński rząd ujawnił 3 października.

W porównaniu do pierwszej połowy 2016 roku liczba zaakceptowanych uchodźców zmniejszyła się o jedną osobę - przed rokiem w pierwszym półroczu Japonia przyznała status uchodźcy czterem osobom. W tamtym okresie wpłynęło jednak znacznie mniej nowych wniosków o azyl (5011).

Mimo iż Japonia boryka się z problemami demograficznymi, a społeczeństwo kraju starzeje się w bardzo szybkim tempie, kraj ten niechętnie przyjmuje imigrantów i uchodźców, którzy mogliby stanowić brakującą siłę roboczą dla japońskiej gospodarki - zauważa "The Independent".

Zwolennicy obecnej polityki imigracyjnej stosowanej przez Japonię tłumaczą, że mała liczba przyjętych uchodźców wynika ze zmian w prawie imigracyjnym z 2010 roku - od tego czasu każdy starający się o azyl uzyskuje pozwolenie na pracę po pół roku od złożenia wniosku - i może pracować w Japonii aż do jego rozpatrzenia.

W efekcie - jak tłumaczą japońscy urzędnicy - wiele osób występuje o status uchodźcy, mimo że nie ma ku temu żadnych przesłanek - po to tylko, by móc legalnie pracować w Japonii.