Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

UchodŸcy

Zieliński: Chcemy wiedzieć, kim sš uchodźcy

AFP
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński uważa, że do tej pory uchodŸcy nie spełnili warunków, by być zaproszeni do Polski.

Szybki dostęp ABW do wszystkich dostępnych baz danych, możliwoœć prowadzenia rewizji przez całš dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni - zakłada projekt ustawy antyterrorystycznej, którego roboczš wersję przyjšł dziœ międzyresortowy zespół.

O szczegółach proponowanych zmian legislacyjnych poinformowali: minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Jak mówili ministrowie, chodzi o to, by przepisy antyterrorystyczne były gotowe przed Œwiatowymi Dniami Młodzieży i szczytem NATO, które odbędš się w lipcu. 

Szef MSWiA powiedział, że projekt, który ma zostać przedstawiony rzšdowi na poczštku kwietnia, zakłada lepszš koordynację służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. "Generalny podział odpowiedzialnoœci można przedstawić w ten sposób: za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna jest ABW, natomiast za reagowanie - służby podległe ministrowi SWiA" - dodał.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński uważa, że wprowadzenie takiej ustawy było niezbędne, a Polski jest jednym z ostatnich państw w Europie, które nie zdecydowało się na takie rozwišzanie. 

- Sytuacja jest nadzwyczajna i aby Polacy czuli się bezpiecznie, muszš być podjęte œrodki nadzwyczajne. Służby muszš być wyposażone w instrumenty, które pozwolš im działać - mówił Zieliński w TVP Info.

- Wprowadzenie zakazu zgromadzeń publicznych byłoby już możliwe przy ogłoszeniu nie tylko III i IV stopnia, ale nawet II. Nie można ryzykować życia i bezpieczeństwa ludzi, gdy wiemy o potencjalnym zagrożeniu - dodał.

Zieliński skomentował także wypowiedŸ Beaty Szydło, która powiedziała, że na tę chwilę nie widzi możliwoœci, by Polska przyjęła imigrantów. 

- Powiedzmy to sobie wyraŸnie. Nie tylko w zwišzku z tym, co się działo teraz w Belgii, ale także tymi przestępstwami, jakie miały miejsce np. w Berlinie, chcemy wiedzieć, kto do Polski przyjedzie i chcemy ich sprawdzić. Dopóki nie będziemy pewni, nie będziemy zapraszać - mówił.

Zieliński dodał także, że do tej pory żaden z uchodŸców, którzy mieli trafić do Polski, nie spełnił warunków, by być zaproszonym.

ródło: tvp.info

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL